Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Bielsko - Biała > Zasłużeni mieszkańcy > Karol Korn

Karol Korn

de

Karol Korn (niem. Carl Korn) to niewątpliwie zasłużona postać dla miast Bielska i Białej. Był on wybitnym architektem miejskim żydowskiego pochodzenia - do dnia dzisiejszego stoi większość z budynków zaprojektowanych przez Karola Korna. Można śmiało powiedzieć, że Karol Korm (wraz z Emanuelem Rostem oraz Andrzejem Walczokiem) jest autorem wizerunku centrum Bielska i Białej. To właśnie Korn zaprojektował tu budynki: Poczty Głównej, Komunalnej Kasy Oszczędności, Hotelu Prezydent, willę Sixta (obecnie rektorat Akademii Techniczno-Humanistycznej), nieistniejące już synagogi w Bielsku i w Białej oraz wiele innych znakomitych budowli.


Karol Korn urodził się w 1852 w Wadowicach. Studia ukończył na Politechnice w Karlsruhe oraz na Uniwersytecie w Wiedniu. Był również asystentem w szkole technicznej w Brnie, a potem w Bielsku. Jest on również znany z faktu prowadzenia cegielni, kamieniołomu w Straconce, tartaku oraz firmy budowlano - architektonicznej "Karol Korn", która otrzymała koncesje na prowadzenie działalności w 1882r. Firma ta działała także po jego śmierci pod dawną nazwą, kierowana przez syna, Felixa Korna. Ciekawostką jest, że we wspomnianej firmie działała własna jednostka straży pożarnej.

Cesarz Austro-Węgier, Franciszek Józef I, w uznaniu za zasługi, nadał Kornowi tytuł cesarsko-królewskiego radcy budowlanego - „kaiserlicher und königlicher Baurat”. Karol Korn sprawował funkcję przewodniczącego Towarzystwa Budowlanego, był założycielem Związku Wsparcia przy Uniwersytecie Wiedeńskim, członkiem korporacji Franconia oraz członkiem Zarządu Izraelickiej Gminy Wyznaniowej.

Karol Korn był człowiekiem o wielkim sercu i nie był mu obcy los ludzi ubogich - wspierał finansowo ubogie dzieci i studentów bez względu na ich wyznanie.

Zmarł w 1906 roku w Bielsku i został też tu pochowany w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Żydowskim. W czasie okupacji, jak również zaraz po zakończeniu działań wojennych jego grobowiec został zdewastowany, a los nagrobka nie jest znany do dzisiaj. Obecnie rozważa się możliwość postawienia nowego nagrobka, jednakże trawają spory co do jego wizualizacji.

W roku 1998 roku Karol Korn został uhonorowany przez władze Bielska-Białej ulicą swojego imienia. Rodzina Korna do dnia dzisiejszego mieszka w Bielsku-Białej.

Najważniejsze budowle zaprojektowane przez Karola Korna w Bielsku i Białej:

Pozostałe budowle zaprojektowane przez Karola Korna:

  • Synagoga w Oświęcimiu, Andrychowie i w Wadowicach
  • Hotel Royal w Krakowie
  • Fabryka Mebli giętych w Jasienicy
  • Kościół rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krzeszowie
bladzmiana

Komentarze

Felix, Otto, Fritz Korn
Data: 2012-08-10 Autor: nie zarejestrowany ~Sabine Turner
My greatgrandfather Boguslaw Klusak worked for and with Carl Korn, his widow and his son Felix. Only recently I learned that Carl Korn was Jewish. I am concerned if and how Carl Korn`s sons and famliy survived the Nazi-occupation
jak to
Data: 2013-03-07 Autor: nie zarejestrowany ~arru
Co znaczy "los nagrobka nie jest znany do dzisiaj"? Ja wiem gdzie jest, czy to jakaś wiedza tajemna? Chciałbym też dowiedzieć się więcej o hotelu Royal - na pewno Korn go tworzyl? To jeden z budynków leżących najblizej Wawelu, tak więc nawet dls Korna byłaby to wielka nobilitacja. Możecie polecić jakieś książki przybliżające postać Karola Korna? Pozdrawiam
Rudolf Ernst Wiesner
Data: 2013-03-07 Autor: korzeniowski
Karol Korn zatrudniał w swojej firmie budowlanej w okresie 1920 - 1929 inż. bud. Rudolfa Wiesnera, przywódcę bielskiej "Jungdeutsche Partei in (für) Polen". Nieco dziwna koegzystencja.
do ~arru
Data: 2013-03-07 Autor: nie zarejestrowany ~wiseman
Co znaczy "los nagrobka nie jest znany do dzisiaj"? Znaczy to, że nie jest znany los "pierwotnego" nagrobka Carla Korna. Jak rozumiem ~arru wie, gdzie znajduje się tenże. Zatem gdybyś mógł ~arru ujawnić to miejsce to byłoby zapewne coś ciekawego dla wielu użytkowników tego portalu... Co do informacji o autorstwie projektu Hotelu Royal w Krakowie to myślę, że informacja ta znalazła się tutaj w ślad za zapisami w wikipedii. Na temat Carla Korna ciężko będzie wskazać jakąś lekturę - ja przynajmniej takiej nie znam.
Grób Karola Korna
Data: 2013-03-07 Autor: korzeniowski
Grób Karola Korna: http://www.galeria.beskidia.pl/2744_bielsko-biala_karol_korn_zdjecie.html
nagrobek
Data: 2013-03-09 Autor: nie zarejestrowany ~wiseman
Oczywiście na zdjęciu, do którego link jest powyżej widzimy "nowy" nagrobek, natomiast mniemam, że ~arru zna los "pierwotnego" nagrobka Kornów...

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Karol Korn, architekt Karol Korn, Carl Korn, zasłużeni mieszkańcy Bielska-Białej, karol korn, budowle zaprojektowane przez Karola Korna, żydowskiego pochodzenia, rodzina Korna, nieistniejące synagogi, architekci Bielska, kaiserlicher und königlicher Baurat, pochowany na Cmentarzu Żydowskim, Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.02 s