Żywiec to miasto położone w dolinie rzeki Soły oraz Koszarawy, na wysokości 342 – 430 m.n.p.m., w centrum Kotliny Żywieckiej, otoczonej Beskidem Małym, Śląskim, Makowskim oraz Żywieckim, nad Jeziorem Żywieckim. Miasto Żywiec jest dużym ośrodkiem przemysłowo - kulturalnym będącym bardzo ważnym środkiem komunikacyjnym łaczącym Polskę z południową Europą. Ponadto dzięki rozbudowanej oraz sprawnej komunikacji turyści mogą dostać się w najdalsze zakątki gór.
Sieć znakowanych szlaków turystycznych jest gęsta i dobrze utrzymana, a podszczytowe schroniska pełnią funkcję baz kulinarnych i noclegowych.
Bogactwo górskich krajobrazów (m.in. widoczna z wyższych szczytów panorama Tatr, słoneczne hale, duże połacie lasów i czyste potoki) oraz lepiej niż w innych rejonach zachowana pierwotna karpacka przyroda, oraz Żywiecki Park Krajobrazowy to główne bogactwo przyrodniczo - estetyczne regionu. Ale nie brak tu i zabytków kultury materialnej, a bogaty folklor, żywa wciąż sztuka ludowa i przychylność mieszkańców są kolejnymi atutami na spędzenie tu wolnego czasu.
Żywiec to bardzo malownicze, urokliwe miasto, które zachęca do odwiedzenia przepięknymi górskimi widokami. Poza tym w okolicy znajduje się Jezioro Żywieckie, wokół którego powstało wiele turystycznych miasteczek, posiadających rozwiniętą bazę turystyczną. Dzięki temu każdy może się tu wybrać na parodniowy urlop i skorzystać z wypożyczalni łódek, rowerków wodnych oraz innych atrakcji wodnych.
Żywiec to także miasto słynące z wielu imprez kulturalnych. Wspaniale położony amfiteatr na stoku góry Grojec zaprasza co roku na Tydzień Kultury Beskidzkiej i Festiwal Górali Polskich. W styczniu odbywa się coroczny festiwal zespołów kolędniczych i obrzędowych. Niezwykłym wydarzeniem jest noc sylwestrowa, w którą odbywa się bal przebierańców tzw. Zwyczaj żywieckicj JUKACY. We wrześniu na dziedzińcu Starego Zamku można spotkać wielu słynnych muzyków polskich i zagranicznych na profesjonalnych „Dniach Muzyki Dawnej”.
Jedną z ciekawszych rzeczy jaką można zobaczyć będąc w Żywcu jest ludowy strój mieszczan – jest to najbogatszy i najdostojniejszy strój kobiecy w Polsce. Między innymi na całym świecie rozsławia go Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Ten oryginalny strój można obejrzeć nie tylko w miejscowym muzeum, ale także na koncertach zespołów folklorystycznych oraz podczas Bożego Ciała. Należy tu podkreślić, iż w wioskach Żywiecczyzny zachował się folklor górali żywieckich i strój odmienny od miejskiego.
Najniżej położonymi terenami są okolice zajezdni MZK - ok. 340 m n.p.m. (poniżej maksymalnego poziomu Jeziora Żywieckiego), a najwyżej północno-wschodnie krańce, w rejonie Jaworzyny w Beskidzie Małym - ok. 830 m n.p.m. Najbardziej wyróżniające się szczyty górskie widoczne z okolic miasta to pobliski Grojec (612 m n.p.m.), Łyska (614 m n.p.m.), Pilsko (1557 m n.p.m.), Babia Góra (1725 m n.p.m.), Lipowska (1324 m n.p.m.), Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.), Romanka (1365 m n.p.m.) oraz Wielka Racza (1236 m n.p.m.).
Dane stystyczne:
-
liczba ludności: 32 202 osób
-
zagęszczenie ludności: 636,7 os./km²
-
położenie: w sąsiedztwie gmin: Czernichów, Gilowice, Lipowa, Łękawica, Łodygowice, Radziechowy-Wieprz, Świnna