Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Skoczów > Witamy > Witamy w Skoczowie

Witamy w Skoczowie

Skoczów (niem. Skotschau) – miasto w woj. śląskim, w powiecie cieszyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Skoczów, na Śląsku Cieszyńskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bielskiego. Leży na Pogórzu Śląskim nad rzeką Wisłą.

Gmina Skoczów wkomponowana w krajobraz wzniesień podnóży Beskidu Śląskiego, położona jest w dolinie Wzgórza Kaplicówka oraz Górki Wiślickiej, na wysokości od 260 do 389 m.n.p.m. Ze Skoczowa do granicy polsko-czeskiej w Cieszynie jest 12 km; do Katowic 68 km i Krakowa 110 km. Atrakcyjność położenia potęguje też bliskość ośrodków wczasowo-turystycznych.


Miasto Skoczów wraz z okolicznymi sołectwami należy do krainy geograficznej pod nazwą Pogórze Cieszyńskie. Polską część Śląska Cieszyńskiego (Śląsk Cieszyński to teren dawnego Księstwa Cieszyńskiego, ze stolicą w Cieszynie, obejmującego obszar 2283 km², które w 1920 r. zostało podzielone na część polską i czechosłowacką, z czego 55,8%, tj. 1274 km² stanowi zachodnia – czeska część Śląska Cieszyńskiego (Zaolzie), a 44,2% czyli 1009 km² - część wschodnia, należąca do Polski) ograniczają: na zachodzie dolina Olzy i pasmo Czantorii, na wschodzie dolina Białej, na południu dolina Krężelki w bocznym ramieniu górskim Trojaków, a na północy Jezioro Goczałkowickie. Ukształtowanie powierzchni jest zróżnicowane i dość urozmaicone. Obejmuje obszar Beskidu Śląskiego, Pogórza Cieszyńskiego oraz Kotliny Ostrawskiej i Oświęcimskiej.

Brama Morawska w znacznym stopniu wpływa na kształtowanie się najbardziej kontrastowych w Polsce warunków klimatycznych, podobnych z resztą w dużej mierze do klimatu Moraw i czeskiej części Śląska Cieszyńskiego. Przeważają w Skoczowie i jego okolicach deszczonośne wiatry z kierunków zachodnich, przynoszące dużą ilość opadów, a ich nasilenie przypada głównie na czerwiec i lipiec. Powodowało to i powoduje nadal częste wezbrania rzek i powodzie. Negatywnym zjawiskiem termicznym pojawiającym się w Skoczowie i okolicach są wiosenne przymrozki. Przeciętna roczna temperatura na całym niemal obszarze gminy wynosi ok. 8,0°C i nieznacznie obniża się na terenach położonych powyżej 300 m.n.p.m. Od rocznego przebiegu temperatury zależy długość okresu wegetacyjnego, mającego istotne znaczenie nie tylko dla wzrostu roślin, okresu pastwiskowego, ale i dla przebiegu prac polowych.

Skoczów obejmuje miasto wraz z dziesięcioma sołectwami: Bładnice, Harbutowice, Kiczyce, Kowale, Międzyświeć, Ochaby, Pierściec, Pogórze, Wilamowice i Wiślica.

Sąsiednie gminy: Brenna, Chybie, Dębowiec, Goleszów, Jasienica, Strumień, Ustroń

Dane statystyczne:
powierzchnia: 9,79 km²
liczba ludności: 14 570 osób
zagęszczenie ludności: 1488 os./km²
położenie: na Pogórzu Śląskim, po obu stronach rzeki Wisły, przy ujściu Brennicy i Bładnicy.

bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Skoczów, gmina Skoczów, Beskid Śląski, Śląsk Cieszyński Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.038 s