Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Skoczów > Herb > Herb Skoczowa

Herb Skoczowa

 


Herb Skoczowa, podobnie jak nazwa miasta, pozostał prawie niezmienny. Przez wieki utrzymane zostały trzy zasadnicze jego elementy: środkowa baszta, dwie boczne wieżyczki oraz podtrzymujące je postacie gnomów, aniołów czy skoczków, co podobno ma symbolizować fakt, iż miasto „skoczyło” z „Piekiełka” nad Wisłę. Elementy te z czasem zmieniały się nie do poznania: baszta zmieniała się w wąziutką wieżę, boczne wieżyczki rosły lub malały, postacie boczne zmieniały się w aniołów, które z kolei traciły skrzydła lub znikały zupełnie. Dotychczas udało się zgromadzić odciski pieczęci z 12 odmianami skoczowskiego herbu.


Najstarszy znany dokument, opatrzony pieczęcią i herbem miasta, pochodzi z 1655 r. Nie sposób obecnie stwierdzić, czy odciśnięta na nim pieczęć jest pierwszą, najstarszą pieczęcią miasta. Może znajdują się jeszcze starsze. Wiadomo natomiast, że pomylił się H. Neuling, który w swym dokumentalnym dziele pt. „Schlesische Kirchorte u. ihre kirchlichen Stiffungen…” („Parafie śląskie i fundacje kościelne”) napisał, że Skoczów posiada pieczęć z napisem „Sigillum civitatis Skocoviensis” z 1267 r. Jest to niestety niemożliwe. Autor prawdopodobnie mylnie odczytał datę z pieczęci z okresu późniejszego.

bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
herb Skoczowa Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.03 s