Jaworze (niem. Ernsdorf) położone jest w województwie śląskim, w powiecie bielskim, w gminie Jaworze, na Śląsku Cieszyńskim.
W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie bielskim.
Miejscowość jest siedzibą gminy Jaworze, która swym zasięgiem obejmuję tylko tę miejscowość.
Gmina Jaworze to gmina wiejska w południowej części województwa śląskiego, w powiecie bielskim, na granicy z powiatem cieszyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bielskim. Miejscowość należy do euroregionu Śląsk Cieszyński. Gminę charakteryzuje jedyna w swoim rodzaju przyroda, piękne latem jak i zimą widoki oraz czyste górskie powietrze. Wszystko to urozmaicone jest licznymi imprezami kulturalnymi prezentującymi rodzimy folklor Śląska Cieszyńskiego oraz sportowymi, dzięki którym Gmina promuje aktywność fizyczną wśród dzieci i dorosłych. Dużym atutem Jaworza jest też bogata baza turystyczna i agroturystyczna.
Obszar Jaworza odznacza się bogato rzeźbioną i urozmaiconą formą krajobrazu, ponad 15 ha terenów parkowych, z dużą ilością drzew pomnikowych podnosi walory okolicy.
Cztery doliny przecinające Jaworze – Dolina Potoku Kamiennego, Dolina Potoku Wysokiego, Dolina Potoku Szerokiego i Dolina Jesionki z bujną roślinnością, wzbogaconą gatunkami chronionymi są wspaniałymi i często odwiedzanymi miejscami spacerowymi.
Południową granicę gminy stanowią szczyty gór licznie odwiedzane przez turystów. Ulubioną trasą jest wejście lub wyjazd kolejką linową na Szyndzielnię, skąd marszem lub spacerem można przejść na Klimczok i Błatnią, a stamtąd zejść do Jaworza lub do Nałęża albo też ruszyć dalej w kierunku Brennej, czy też innych szczytów górskich. Główna, prawie czterokilometrowa ulica Jaworza - Zdrojowa biegnie od północnej granicy gminy, leżącej przy drodze krajowej Cieszyńskiej, aż do jej granic południowych. Jednym z czterech wzgórz Jaworza widocznym z ulicy Zdrojowej jest historyczna Młyńska Kępa (403 m), położona przy dawnym trakcie cesarskim, zwanym też drogą solną (z gospodą na konie pocztowe), którędy przemieszczało się m.in. na odsiecz Wiednia wojsko Jana III Sobieskiego.
Wyznacznikiem centrum Jaworza, leżącego pod wzgórzem Goruszka (411 m) jest pomnik ofiar faszyzmu, wybudowany w 1946r. staraniem Związku byłych Więźniów politycznych (59 ofiar). Stąd prowadzi droga na Goruszkę, stanowiąca jedyne zwarte stanowisko sosny czarnej w Beskidzie Śląskim. W 2004 roku dokonano przeliczenia tych rzadkich drzew, których jest niespełna 500 sztuk prawdopodobnie w naszych warunkach nie rozmnażają się z samosiewek. W XIX wieku wzgórze nosiło nazwę „Allianzberg” (Góra Aliantów) co wiązano z historią okresu napoleońskiego i pochodzeniem ówczesnych właścicieli Jaworza hrabiów Saint-Genois. Na szczycie Goruszki stoi licząca około 200 lat glorieta, która w 2003 roku doczekała się konserwatorskiej odnowy. Podczas prac konserwatorskich natrafiono na wyryty pod dachem na jednej z kolumn rok 1798. Wzgórze, z którego roztacza się malowniczy widok na Beskidy jest miejscem odpoczynku i organizowania imprez wokalnych.
Walory klimatyczne i przyrodnicze Jaworza sprawiają, że systematycznie od wielu lat staje się ono przysłowiową Mekką dla miłośników agroturystyki i aktywnego wypoczynku. Działające na terenie gminy podmioty, w szczególności gospodarstwa agroturystyczne oferują szeroki wachlarz usług, a mianowicie: noclegi, potrawy regionalne, wycieczki bryczką konną, kuligi, ekspozycje starego sprzętu gospodarstwa domowego (Skansen), stare budowle i karczmy, galerie twórców ludowych.
powierzchnia: 21,32 km²
liczba ludności: 6453
zagęszczenie ludności: 302,7 os/km²
położenie: Gmina Jaworze położona jest w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu powiatu Bielskiego i Cieszyńskiego. Gmina graniczy od południa z Gminą Brenna i od północy z Gminą Jasienica, a od wschodu z miastem Bielsko-Biała należącymi do powiatu Bielskiego. Gmina Jaworze obejmuje swym zasięgiem cztery przysiółki Jaworze Średnie, Jaworze Górne i Jaworze Nałeże i Jaworze Dolne.