Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Czechowice-Dziedzice > Witamy > Witamy w Czechowicach-Dziedzicach

Witamy w Czechowicach-Dziedzicach

Czechowice-Dziedzice to miasto w woj. śląskim, w powiecie bielskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Czechowice-Dziedzice. Na terenie Czechowic-Dziedzic znajdują się złoża węgla kamiennego co spowodowało powstanie kopalni KWK Silesia. W pobliżu znajdują się również pokłady solanki, wykorzystywane dziś w uzdrowisku w Goczałkowicach.
Niedaleko znajduje się również zapora na Wiśle tworząc sztuczny zbiornik wodny – Zbiornik Goczałkowicki.

Czechowice-Dziedzice kojarzone głównie z ośrodkiem przemysłowym mają do zaoferowania wiele walorów krajobrazowych, a środowisko przyrodnicze gminy wyróżnia się niezwykłym bogactwem i różnorodnością. To zaliczona dyrektywą europejską Natura 2000 - „Dolina Górnej Wisły”, czy Rezerwat „Rotuz” z niezwykle rzadkimi gatunkami roślin (np. owadożerna rosiczka), w pobliżu rezerwatu przebiega Międzynarodowa Trasa Rowerowa Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń. Odcinek IVa - nizinny o długości 9,4 km. Przez malownicze zakątki gminy przebiegają również trzy lokalne trasy rowerowe – zielona „Dolina Wisły”, niebieska –„Dolina Podraj” i pomarańczowa – „Dolina Iłownicy”- o łącznej długości 56 km.
Czechowice-Dziedzice posiadają kilka cennych zabytków architektonicznych, to m.in. późnobarokowy kościół parafialny pw. Św. Katarzyny, zespół pałacowo parkowy z początku XVIII w., to również zabudowa miejska – dworzec kolejowy, czy kolonia domów robotniczych z początku wieku XX.
Kulturą, sportem i rekreacją w Czechowicach-Dziedzicach prężnie zajmują się gminne jednostki: Miejski Dom Kultury, wraz z kinem Świt, Miejska Bibliotek Publiczna w ramach, której funkcjonuje również galeria „Ex Libris”, czy Miejski Ośrodek Sporu i Rekreacji ze stadionem, lodowiskiem, kąpieliskiem miejskim.

Czechowice-Dziedzice kojarzone głównie z ośrodkiem przemysłowym mają do zaoferowania wiele walorów krajobrazowych.
40% powierzchni gminy, to tereny rolne - pola uprawne, pastwiska, kompleksy łąk
sady, gospodarstwa ogrodnicze.
16% powierzchni gminy zajmują lasy – największe skupiska w okolicy Zabrzega, większe enklawy leśne to ponadto - Zbijów, Świerkowice, Podraj.
7% to cieki i zbiorniki wodne – w tym rzeki Wisła, Biała, Iłownica, Wapienia, Jasienia, potoki, stawy hodowlane, a także fragment sztucznego zbiornika wody – Jezioro Goczałkowickie.
6% powierzchni zajmuje zieleń miejska – parki, zieleńce, zieleń osiedlowa, obszary i obiekty sportowo-rekreacyjne, cmentarze, zieleń przykościelna i zieleń izolacyjna.
31% powierzchni gminy, to tereny zabudowane, w tym mieszkalne oraz tereny przemysłowe i komunikacyjne.


Na terenie miasta i gminy Czechowice-Dziedzice ważną rolę pełni tzw. zieleń urządzona i kultywowana Są to obszary stworzone ręką człowieka: parki, skwery, zieleńce, cmentarze, ogrody działkowe i przydomowe, zieleń obiektów sportowych itp.

Gmina Czechowic-Dziedzice dzieli się na obszary:
• - miejski - 32,9 km 2 – miasto Czechowice-Dziedzice
• - wiejski - 33,1km2 sołectwa Bronów, Ligota, Zabrzeg
• - Łączna powierzchnia gminy to 66 km2

  • powierzchnia: 32,98 km² (66 km² w Gminie)
  • liczba ludności: 34 463 (42 860 w Gminie)
  • zagęszczenie ludności: 1057,2 os/km²
  • położenie: Czechowice-Dziedzice sąsiadują z gminami: Bielsko-Biała, Bestwina, Goczałkowice Zdrój, Jasienica, Chybie, Pszczyna

bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Czechowice-Dziedzice, w Czechowicach-Dziedzicach, Zbiornik Goczałkowicki Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.038 s