Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Bielsko - Biała > Tego już nie ma > Synagoga w Bielsku

Synagoga w Bielsku

de

Synagoga w Bielsku została wybudowana w latach 1879-1881. Zaprojektowali ją dwaj architekci - Karol Korn oraz Ludwik Schöne. Była ona wzorowana na synagodze z węgierskiego miasta Szonbathely.


W czasie wojny 13 września 1939 roku została zniszczona przez Niemców, podobnie jak synagoga w Białej. W czasie wojny wszystkich Żydów usunięto z lepszych mieszkań. W lecie 1941 roku utworzono getto, które zostało zlikwidowane w czerwcu 1942 roku. Żydów wywieziono do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.


Synagoga w Bielsku stanowiła jeden z najpiękniejsych budynków w mieście – orientalny charakter otoczony zielenią zachwycał każdego z przejeżdzających, gdyż synagoga mieściła się tuż przy głównej alterii Bielska. Synangoga posiadała dwie wieże, attykę, neoromańskie okna oraz elewację z czerwonąo– żółtej cegły.
Obecnie na jej miejscu stoi Biuro Wystaw Artystycznych. Jedyną pamiątką pozostawioną po niej jest tablica pamiątkowa, która stoi na miejscu dawnej synagogi.
 

bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Synagoga w Bielsku, synagoga bielsko, Karol Korn, Ludwik Schöne, Biuro Wystaw Artystycznych, Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.095 s