StraconkaStraconka (niem. Drösseldorf) - dzielnica Bielska-Białej, leżąca u stóp Beskidu Małego. Dojechać tam można autobusem MZK Bielsko – Biała nr 11. W 1973 roku centralna część wsi Straconka (5 km²), została przyłączona do Bielska. Pozostałe 12,91 km² dotychczasowego obszaru wioski rozdzielono pomiędzy okoliczne wsie. Obszar na północnym-wschodzie (m.in. Masyw Gaików) przyłączono do Kóz, na wschodzie - do Międzybrodzia Bialskiego (gmina Czernichów), a na południu - do Wilkowic (w tym przysiółek położony pod szczytem Rogacza, zwany dzisiaj oficjalnie Magurką Straceńską). Ze Straconki prowadzą szlaki turystyczne na:
W Straconce rozpoczyna bieg Mały Szlak Beskidzki. Komentarze inne Data: 2010-06-08 Autor: nie zarejestrowany ~przemek ze straconki jak również szkoła podstawowa zbudowana za czasów austriackich w wielu miejscach są pozostałości po okopach nie jest nic wspomniane o pacyfikacji partyzantów w 1943 na Przegibku został pochowany żołnierz radziecki a w małej stracocne są pochowani 2 Niemcy obok kościoła znajduje się remiza z 1907 roku w której znajduje się obecnie OSP Straconka Coś więcej Data: 2010-11-01 Autor: nie zarejestrowany ~Beskid Do przemka. Możaesz napisać coś więcej jeśli masz taką wiedzę. trochę z historii Data: 2013-02-03 Autor: nie zarejestrowany ~Absolwentka SP nr 26 z roczn W 2010 roku szkoła obchodziła 100-lecie ciekawostką może też być fakt, że w 1924 roku Gustaw Klaja dyrektor od 1919-1940(zginął w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gussen) założył we wsi Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół".
Inicjatorem budowy drugiego budynku szkoły był Władysław Marek a kontynuatorem był Leopold Franek
28 czerwca 1964r. nadano szkole imię Zygmunta Lubertowicza
Dodaj swój komentarz : |
Wybierz temat WitamyWillkommenMuzeaZasłużeni mieszkańcyWażne datyHistoria miastaWarto zobaczyćCiekawostki z miastaTego już nie maZabytkowe cmentarzeZabytkiDzielnice miastaRynki i placeOcalić od zapomnieniaKsiążki i albumy o mieście100 lat temu na Podbeskidziu Powiadom mnie o nowościach: Statystyka
|