Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Bielsko - Biała > Zabytki > Dworzec kolejowy PKP

Dworzec kolejowy PKP

Dworzec Główny PKP został zbudowany w latach 1889-1890, a jego budowa trwała 140 dni roboczych. Powstał według projektu Karla Schulza z Bielska oraz Maxa Fabianiego z Wiednia, zaś samą budowa zajmowała się firma Karola Korna. Budynek został wzniesiony nieopodal dotąd istniejącego dworca, pochodzącego z 1860 roku, który Rada Miasta kazała zastąpić bardziej reprezentacyjnym. Nowy dworzec Cesarsko-Królewskiej Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda miał połączenie z główną trasą, prowadzącą od Wiednia przez Morawy do Bogumina oraz przez Oświęcim do Krakowa. Pierwszy pociąg przyjechał do Bielska od strony Dziedzic, czyli pokonał 10,5 km. Miało to miejsce 17 grudnia 1855 roku. Następnie, 18 lipca 1878 roku, Północna Kolej Carska uruchomiła połączenie Bielsko - Żywiec. Od 3 listopada 1884 roku można było już dojechać do Zwardonia, a od 1888 do Cieszyna oraz Kalwarii. Nastąpiło to po połączeniu Kolei Carskiej z Koleją Miast Morawsko-Śląskich.

Ciekawostki:

  • w pierwszym roku funkcjonowania linii Bielsko - Dziedzice przewieziono 38 tys. pasażerów i 700 tys. kwintali towarów
  • podróż z Bielska do Dziedzic trwała pół godziny, a dziennie kursowały na tej trasie trzy pociągi
  • podróż z Bielska do Żywca trwała 50 minut
  • stary dworzec nosił nazwę Bielsko-Biała, co wzbudzało wiele kontrowersji u mieszkańców tych miast
  • budynek starego dworca istnieje do dziś i znajduje się 200 m dalej od obecnego
  • niedaleko dworca powstał Hotel zur Nordbahn

Otwarcie dworca nastąpiło 26 lutego 1890 r. Wygląd dworca niewiele się zmienił od tamtego czasu. Budynek zbudowany jest z cegły czerwonej i żółtej, od strony peronów znajduje się wiata wsparta na żeliwnych kolumnach. Budynek składa się z trzech pawilonów. W głównej hali znajdują się piękne polichromie stylizowane na pompejańskie ceramiki. Są na nich ornamenty roślinne, groteski, arabeski. Na fasadzie głównej widnieje monumentalny napis "K.K. PRIVILEGIRTE /KAIS(er) FERD.(inand) NORDBAHN". Na peronie 1A można podziwiać kolekcję parowozów. W budynkach dworca funkcjonuje poczta, restauracja, apteka, punkty handlowe i usługowe.

bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
zabytki Bielska-Białej, Bielsko-Biała, dworzec kolejowy PKP w Bielsku-Białej, Karol Schulz, Karol Korn, Max Fabiani, Hotel zur Nordbahn, K.K. PRIVILEGIRTE KAIS(er) NORDBAHN, z Bielska, Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.117 s