Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Bielsko - Biała > Zabytki > Ratusz w Bielsku-Białej

Ratusz w Bielsku-Białej

Ratusz w Bielsku - Białej budowany był w latach 1895-1897 (wtedy jako wielofunkcyjny gmach dla miasta Biała). Powstawał w stylu neorenesansowym według projektu Emanuela Rosta na zlecenie Komunalnej Kasy Oszczędności i Rady Miejskiej Białej. Inspiracją dla projektanta był Pałac Sprawiedliwości w Wiedniu. Wcześniej na miejscu Ratusza znajdował się Targ Bydlęcy, gdzie handlowano zwierzętami gospodarskimi, stąd dawna nazwa Placu Ratuszowego - Plac Świński. Kolejną jego nazwą był Plac Straży Ogniowej, gdyż od 1891 znajdował się tam zaprojektowany i wybudowany przez firmę Karola Korna, budynek straży pożarnej. Przy placu mieściła się także fabryka sukna Franciszka Vogta, w której obecnie znajdują się biura Urzędu Miejskiego.
Początkowo Ratusz był siedzibą Komunalnej Kasy Oszczędności, następnie magistratu i rady Miasta Biała, które przeniosły się tam ze starego Ratusza, mieszczącego się przy placu Józefa (obecnie jest to Plac Wojska Polskiego). W Ratuszu mieściła się także siedziba straży miejskiej. Wykorzystywała ona suterenę, w której urządzono areszt.
W Ratuszu mieściło się muzeum miejskie, które założył profesor gimnazjum - Erwin Hanslik. Trzy pokoje muzeum były otwarte dla zwiedzających w niedziele i święta. Inny ratuszowy pokój należał do Towarzystwa Obywatelskiego, a na poddaszu mieszkali urzędnicy.

Zdjęcia

Gmach posiada trzy kondygnacje i charakterystyczną wieżę ratuszową, która jest symbolem suwerennej władzy. Jest to wieża zegarowa, z galerią widokową; wieża mierzy ponad 50 metrów wysokości. Fasada budynku udekorowana jest medalionami i wizerunkami pszczół, symbolizującymi pracowitość i zapobiegliwość. Nad wejściem we wnęce znajduje się wizerunek bogini pokoju Eirene z rogiem obfitości w ręku i małym Plutosem, symbolem bogactwa. We wnętrzu ratusza widzimy dekoracyjną klatkę schodową oraz reprezentacyjną salę radziecką. Natomiast za ratuszem, pomiędzy rzeką Białą, a potokiem Niwka, przykrytym obecnie przez ulicę Stojałowskiego, powstał park dla mieszkańców. Inicjatywa jego utworzenia należała do Towarzystwa Upiększania Miasta. W parku umieszczono punkt pomiarów meteorologicznych. Za Ratuszem znajduje się również mały głaz - czerwony granit skandynawski, na którym widnieje wygrawerowany napis upamiętniający jego podarowanie muzeum w Białej w 1908 roku.

Obok ratusza stał miejski kinoteatr De Lux, który oddano do użytku w 1912 roku. Miejsce to istniało do lat 70. XX wieku, a kino nosiło nazwę Wanda. Niestety, budynek został rozebrany.

Dziś gmach Ratusza jest siedzibą Prezydenta miasta, Urzędu Miejskiego i Rady Miejskiej.

Zdjęcia Ratusza Miejskiego w Bielsku-Białej

bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Ratusz w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała, zabytki Bielska-Białej, bielsko, ratusz w białej Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.067 s