Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Bielsko - Biała > Dzielnice miasta > Lipnik

Lipnik

de
Lipnik - dzielnica Bielska-Białej, która swymi korzeniami sięga końca XIII wieku. Została założona około 1297 roku na prawie średskim potem magdeburskim. Wzmiankowana jest już w 1325 w wykazie świętopietrza, stąd wiadomo, że wtedy znajdował się tu kościół. Lipnik położony jest u podnóża Beskidu Małego. Dawniej był samodzielną wsią, założoną jako wieś książęca. W XVI wieku stał się siedzibą niegrodowego starostwa, które istniało do czasów pierwszego rozbioru Polski. Jako samodzielna gmina wiejska Lipnik funkcjonował do 1925 roku, kiedy to został przyłączony do Białej Krakowskiej, zaś w 1951 roku po połączeniu Bielska i Białej znajduje się w granicach administracyjnych tego miasta.
Lipnik zajmuje powierzchnię 13,06 km², co stanowi 10,4% obszaru Bielska-Białej. Można dojechać tam autobusami MZK Bielsko-Biała - linie 5, 6, 13 i 27.

Atrakcje Lipnika:

  • leśniczówka
  • kamienny Amfiteatr, zbudowany na niewielkiej polanie z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu, gdzie na opadających zboczach ulokowane zostały ławy z kamienia. Niegdyś teren ten był oświetlony, z alejkami wśród drzew stanowił centrum rekreacji, obecnie jest zarośnięty i zaniedbany.
Leśniczówka znajduje się na terenie Bielskich Lasów Miejskich. W XIX wieku Towarzystwo Upiększania Miasta chciało stworzyć w Lipniku miejsce podobne do Cygańskiego Lasu, dlatego przekształciło las w park spacerowy. Utworzono alejki spacerowo, postawiono ławki i stoły, teren oświetlono. Postawiono mostki na potoku wypływającym ze zbocza Gaików, a wypływające nieopodal źródełko Seeligera obmurowano. W Lipniku otworzono również kąpielisko Prysznice, a w głębi lasu wybudowano duży, kamienny amfiteatr.


Na okolicznych zboczach w XIX wieku funkcjonowały dwa kamieniołomy. Właścicielem jednego był Andrzej Walczok, bielski inżynier i architekt, a drugiego- arcyksiążę Albrecht Habsburg z Żywca. W kamieniołomach zatrudniano Włochów, stąd w okolicach rodziny Santarossa czy Bertoldi.

Lipnik jest punktem wyjścia szlaków turystycznych w paśmie Beskidów Małych:

* niebieski na Magurkę Wilkowicką
* czarny do Przełęczy u Panienki, skąd możliwa dalsza wędrówka w kierunku Hrobaczej Łąki lub Groniczek.

Z Lipnika pochodzili między innymi:

* Karol Wojtyła senior (1879-1941), ojciec przyszłego papieża Jana Pawła II
* Artur Schnabel (1882-1951), wybitny austriacki pianista i kompozytor

bladzmiana

Komentarze

•kamienny Amfiteatr
Data: 2010-02-09 Autor: nie zarejestrowany ~Zdzislaw Prochownik
mam zdjecie jak moj ojciec wrzaz z bratem buduja ten amfiteatr . Ja tam spedzilem duzo czasu we wczesnej mlodosci na niedzielnych festynach. Czy interesowalo by kogos to zdjecie ?
amfiteatr
Data: 2013-05-25 Autor: nie zarejestrowany ~olekk
Bardzo skromne informacje odnosnie amfiteatru.Przypominam sobie ze 55 lat temu ze swoja druzyna harcerska przy SP nr 8/dh Krzywon /urzadzalismy tam ogniska i biwaki.Starsze zastepy i druzyny remontowaly kamienne schody i utrzymywany byl porzadek przez sluzby lesne.Mysle,ze w tym czasie opiekunem byl Hufiec ZHP w Bielsku-B.Dzisiaj 25.05.2013 probowale odnalezc amfiteatr,niestety chyba nie istnieje,zostal rozebrany a kamien wywieziony.Ciekawi mnie, co na to konserwator zabytkow ,prezydent miasta ,radni,a rowniez prokuratura.Stara ponad stuletnia lesniczowka w stanie tragicznym,czeka na podobny los jak amfiteatr.Pewno juz jest odpowiedni kupiec na teren po lesniczowce i amfiteatrze.Z gorzkimi pozdrowieniami Bialanin
Amfiteatr
Data: 2013-05-26 Autor: nie zarejestrowany ~Roberto
Jeszcze rok temu amfiteatr stał na swoim miejscu, co prawda w marnym stanie, ale widownia była cała, oświetlenie- lampy już się niestety połamały. Czy przez ten rok coś się zmieniło?
zdjecia z okresu swietnosci amfiteatru
Data: 2014-01-12 Autor: nie zarejestrowany ~olekk
do Zdz.Prochownika-Ja niestety nie posiadam zdjec z tego okresu ale moglby Pan zamiescic je na tej stronie.Od mojego wpisu nikt sie nie odezwal na temat likwidacji a rowniez ew.remontu lesniczowki
Amfiteatr
Data: 2023-08-05 Autor: nie zarejestrowany ~nie zarejestrowany
Amfiteatr został bezpowrotnie zniszczony i to nie podczas II wojny światowej ale podczas rewitalizacji w 2020r

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Lipnik, w Lipniku, leśniczówka w Lipniku, amfiteatr w Lipniku, Andrzej Walczok, Albrecht Habsburg Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.329 s