Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Bielsko - Biała > Dzielnice miasta > Cygański Las

Cygański Las

de
Cygański Las (niem. Zigeunerwald) to leśny park, popularne miejsce wypoczynku mieszkańców miasta. Położony jest w południowej części dawnego Bielska (choć administracyjnie podlegał Bystrej Śląskiej do lat 90.), na styku Pogórza Śląskiego i Beskidu Śląskiego, na zboczach Koziej Góry. W okresie PRL-u nazywany był również Parkiem Ludowym. Obecnie na obrzeża Cygańskiego Lasu kursują linie 1, 1s i 14 MZK Bielsko-Biała (pętla autobusowa znajduje się na miejscu dawnego przystanku tramwajowego), można tam dotrzeć także idąc ok. 800 metrów z pętli Mikuszowice Błonia (linie 12, 21, 24 i 24bis).

Cygański las pojawia się już w pierwszych wzmiankach o Bielsku, pochodzących z 1312 roku. Nazywany był Kozim (Ziegenwald), nazwa Cygański powstała przez literową pomyłkę (Zigeunerwald). Las był prezentem od księcia cieszyńskiego Mieszka dla mieszkańców Bielska. Od tego czasu jest parkiem miejskim. W latach 1644-1661 bezprawnie władał nim kasztelan Stanisław Warszycki, pan na Łodygowicach. Szczególną popularność zyskał w XIX wieku, kiedy porośnięty był naturalnym starodrzewem (później wyciętym, a następnie odtworzonym). W park przekształciło go Towarzystwo Upiększania Miasta (Bielitz Biala Verschönerungsverein), które w drugiej połowie XIX wieku - wytyczyło alejki, wybudowało mostki, udostępniło źródełka. Od 1870 działał w Cygańskim Lesie pierwszy hotel (Dom Kuracyjny), hotel Emma, a od 1861 pierwsze kąpielisko znane jako Prysznice. Dojazd do Cygańskiego Lasu był możliwy omnibusem konnym (od 1878), a od 1895 r. tramwajem.


W Cygańskim Lesie występują naturalne skupiska leśne i nieleśne (m.in. buczyna karpacka, jaworzyna górska z miesięcznicą trwałą, grąd oraz łęgi jesionowe).

W 1997 powołano zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Cygański Las" o powierzchni 925 hektarów. Na skutek zmian przepisów i sprzeciwów części inwestorów, chcących rozbudowywać tutaj infrastrukturę turystyczną ostateczna powierzchnia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego wynosi 593 hektarów (uchwała Rady Miasta z 2004; wyłączono zbocza Dębowca i Szyndzielni). Granice obejmują zbocza Koziej Góry oraz północno-wschodnie zbocza góry Kołowrót, gdzie w przyszłości planuje utworzyć się rezerwat "Kołowrót", mający chronić fragmenty jaworzyny karpackiej oraz buczyny karpackiej i górskiej. Na alejkach spacerowych zimą można uprawiać narciarstwo biegowe.


Z Cygańskiego Lasu prowadzą znakowane piesze szlaki turystyczne:

  • szlak żółty do schroniska Stefanka na Koziej Górze,a dalej na Szyndzielnię
  • szlak zielony również prowadzi do schroniska, ale inną trasą - nieczynnym torem saneczkowym. Odbijając po drodze na szlak czerwony można dotrzeć do Bystrej Śląskiej
bladzmiana

Komentarze

SWIETLICA
Data: 2009-08-14 Autor: nie zarejestrowany ~ADRIANNA
SIEMKA SWIETLICA SRODOWISKOWA JAK SIE MACIE ADRIANNA KULCZYNSKA

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Cygański Las, Towarzystwo Upiększania Miasta, w Cygańskim Lesie, Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.072 s