Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Bielsko - Biała > Ocalić od zapomnienia > Leśniczówka w Lipniku

Leśniczówka w Lipniku

Leśniczówka w Lipniku została wybudowana w 1884 roku, w miejscu, gdzie dawniej stał pałacyk myśliwski Habsburgów, który uległ spaleniu. Leśniczówka nazywana była Försterówką od słowa förster, czyli leśniczy. Budynek zaprojektował Emanuel Rost, który nadał leśniczówce styl cottage, czyli charakter małej willi, wiejskiego dworku. Ganek i dach posiadają piękne zdobienia w drewnie. Leśniczówka służyła jako gospoda turystyczna i siedziba zarządu miejskich lasów Białej.
Niestety od wielu lat ten piękny, zabytkowy obiekt ulega coraz większemu zniszczeniu a władze miasta i nadleśnictwa Bielsko, do których należy obiekt nie potrafią skutecznie zatrzymać zniszczeń i dewastacji. Jeszcze do niedawna można było podziwiać stylowe wnętrza, masywne dębowe podłogi i przepiękną konstrukcję dachu z ręcznie wykonanymi ćwiekami na krokwiach. Dziś pozostała tylko część tych elementów.

Budynek należy do Nadleśnictwa Bielsko-Biała. Po przeniesieniu siedziby Leśnictwa Lipnik do nowej siedziby, w leśniczówce urządzono mieszkania dla pracowników leśnych. Z czasem jednak lokale pustoszały a stan obiektu był coraz gorszy. Jakiś czas temu budynkiem zainteresowały się: I Szczep Harcerski „Na szlaku” i Stowarzyszenie „Lipnik”. Wspólnymi siłami zaczęto drobne remonty i uratowano leśniczówkę przez zawaleniem. Prace te nie miały nic wspólnego z odtworzeniem zabytkowej formy obiektu, jednak niewątpliwie zabezpieczyły obiekt przed dalszym zniszczeniem i zawaleniem.

Zdjęcia

W lipcu 2009 roku ponownie odwiedziliśmy ten zabytkowy obiekt w Lipniku i stwierdziliśmy, że praktycznie nic się sytuacja nie zmienia. Elewacja zachodnia, jest w dramatycznie złym stanie - rzeźbione drewniane, artystyczne krokwie są całkowicie niezabezpieczone i z każdym dniem niszczeją coraz bardziej. Lewa i środkowa strona w ciągu ostatniego roku została "wyremontowana" - to znaczy wstawione zwykłe dechy, które nie mają nic wspólnego z pięknymi zdobieniami prawej strony elewacji. Póki co, będąc tam trzykrotnie w przeciągu ostatniego roku nie widzieliśmy nikogo kompetentnego zajmującego się obiektem. Na miejscu spotkaliśmy natomiast meneli, którzy ... tam zamieszkują! Obiekt ten jest naszym lokalnym dziedzictwem, kulturowym w tej części miasta, niestety ma się wrażenie, że osoby odpowiedzialne za zabytki zapomniały o tym miejscu. Powyżej przedstawiany aktualne zdjęcia leśniczówki w Lipniku.
To ostatni dzwonek, żeby uratować ten historyczny obiekt.
bladzmiana

Komentarze

stara leśniczówka w Lipniku,czy są tam jacyś mieszkańcy, czy można ich zobowiązać do remontowania ob
Data: 2009-11-29 Autor: nie zarejestrowany ~Janina Anna Wawak
jak trafić do leśniczówki, chciałabym zobaczyć jakie są najpilniejsze potrzeby.
leśniczówka Lipnik
Data: 2010-11-17 Autor: nie zarejestrowany ~Irena Kowaliczek
Leśniczówka leży przy niebieskim szlaku na Gaiki. Można "6" dojechać na Kopiec, potem skręcić w prawo na niebieski szlak lub dojechać "5" do Lipnika ul. Polna i wysiąść przy wejściu na niebieski szlak. W sprawie pomocy Leśniczówce należy kontaktować się ze Stowarzyszeniem "Lipnik" z siedzibą w Lipniku.
Leśniczówka - wspólne dziedzictwo
Data: 2010-11-30 Autor: nie zarejestrowany ~hm. Renata Lejawka
Serdecznie zapraszam do kontaktu i wspólnego ratowania obiektu i cieszę się, że nie tylko nam zależy na Leśniczówce. Od 2005 roku dysponując głównie własnymi siłami harcerzy i środkami finansowymi również społecznie działającego Stowarzyszenia Lipnik bardzo ciężko działamy na rzecz odbudowy Leśniczówki. Remontu elewacji i dachu sami nie zrobimy ale wnętrza są zadbane, zabezpieczone i przede wszystkim wypełniony gwarem dzieci i młodzieży, którzy tutaj mają bazę do obcowania z naturą. Fakt "menele" się zdarzają bo to obrzeża lasu, jednak warto jeszcze wspomnieć o organizowanych tu wycieczkach, spotkaniach seniorów, ogniskach harcerzy ZHP i ZHR, czy Pasterkach na Święta - to też życie Leśniczówki. Zdjęcie zamieszczone przy artykule to lokal byłych lokatorów. Osobom zainteresowanym udostępnimy zdjęcia pomieszczeń, które są pod naszą opieką. kontakt: renata.lejawka@gmail.com
Projekt "Leśniczówka"
Data: 2011-03-22 Autor: nie zarejestrowany ~Solo
Zapraszam na nową stronę partnerskiego projektu Stowarzyszenia "Lipnik" i I Szczepu Harcerskiego "Na Szlaku" www.lesniczowka.ezhp.pl
Lesniczowka
Data: 2017-11-09 Autor: nie zarejestrowany ~Kris Mleczko
Mam oryginalne bardzo dobrej jakosci zdjecie tego budynku z lat 1920-1930. Mogloby prawdopodobnie pomoc w rekonstrukcji gdyby ktos jej sie chcial podjac.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
leśniczówka w Lipniku, Lipnik, w Lipniku, Emanuel Rost, Bielsko, pałacyk myśliwski Habsburgów, Forsterówka, zdewastowana leśniczówka, zniszczona leśniczówka, Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.075 s