Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Szczyrk > Witamy > Witamy w Szczyrku

Witamy w Szczyrku

Szczyrk (niem. Schirk) to miasto i gmina o charakterze turystyczno-wypoczynkowym w województwie śląskim, w powiecie bielskim. Szczyrk leży na południe od Bielska-Białej (15 km), północny wschód od Wisły i północny zachód od Żywca (18 km). Szczyrk leży nad Żylicą, potokiem, stanowiącym lewobrzeżny dopływ Soły, którego źródła znajdują się na stokach Malinowskiej Skały.
Miasto zajmuje górny odcinek rzeki Żylicy w rejonie Przełęczy Salmopolskiej. Obejmuje 39 km kw. i jest położony na wysokości od 460 do 600 m.n.p.m. Szczyrk jest jednym z najładniej położonych miast i jest głównym ośrodkiem sportów zimowych w Polsce.

W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa bielskiego. Jednak nie znajduje się w historycznych granicach Śląska Cieszyńskiego. Bliższa mu jest Żywiecczyzna (część Małopolski) i Beskid Żywiecki, a co za tym idzie Górale Żywieccy. Miasto należy do Euroregionu Beskidy.


Zdjęcia

Szczyrk to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych w kraju.
Posiada bazę noclegową zdolną pomieścić szerokie rzesze turystów oraz miłośników sportów zimowych. Zarówno zimą jak i latem jest doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu. Odbywają sie tu liczne imprezy folklorystyczne, dzięki którym turysta poznaje regionalną kulturę. Otoczenie Szczyrku stanowią góry Beskidu Śląskiego, takie jak: Skrzyczne, Klimczok i Skalite, przyciągające miłośników wędrówek górskich oraz białego szaleństwa.

Szczyrk leży w strefie przejściowej wilgotnego klimatu morskiego z zachodniej Europy i klimatu suchego ze wschodniej Europy. Charakteryzuje się dużą zmiennością pogody, a przez cały rok przeważa tu powietrze polarno-morskie. Istotnym czynnikiem klimatycznym są silne wiatry, lecz otaczające miejscowość góry w znacznym stopniu je łagodzą. W porze wiosny i jesieni dokuczliwe są wiatry typu halnego, które źle wpływają na samopoczucie. Zimą pokrywa śnieżna zalega od grudnia do kwietnia. Szczególnie korzystnymi cechami klimatu są: czyste górskie powietrze, duże nasłonecznienie, korzystny układ temperatur i dobra wilgotność powietrza. Klimat sprzyja rekonwalescencji po chorobach dróg oddechowych i serca. Łagodzi również wyczerpanie nerwowe.

Bogactwo środowiska przyrodniczego Szczyrku podnosi jego walory rekreacyjno-wypoczynkowe, a w szczególności krajobraz o urozmaiconym świecie roślinnym z dominacją lasów świerkowych i bukowych, pokrywających całe zbocza gór. Roślinność występuje w formie charakterystycznych górskich pięter flory: regle górne zajmują lasy jodłowo-bukowe z domieszką świerku, jesionu, jaworu, klonu i modrzewia; regle dolne zdominowane są przez świerki i jodły. Lasy stanowią 68,2% obszaru Szczyrku, co daje 2669 ha.

W lasach można spotkać: sarny, kuny, borsuki i lisy. Dziki występują w zmiennej ilości. Na zboczach gór z kolei można zobaczyć popularnego padalca, salamandrę, zaskrońca i żmiję. W Żylicy pływają pstrągi i lipienie.

Szczyrk w liczbach:

  • powierzchnia: 39,07 km2
  • liczba ludności: 5 810
  • zagęszczenie ludności: 148,7 os/km²
  • położenie: sąsiedztwo Gmin: Bielsko-Biała, Brenna, Buczkowice, Lipowa, Wilkowice, Wisła
bladzmiana

Komentarze

zgłaszam nieczytelność w danych
Data: 2009-08-06 Autor: nie zarejestrowany ~rodowita szczyrkowianka:D
chciałabym się dowiedzieć dlaczego w podanych w/w danych (zagęszczenie ludności: 148,7 os/km²) co oznacza w podanych przez państwa danych 0.7 ludzia.przecież co wyśta podzielita jednego chopa na 7 części??bo jo tu czeguś nie rozumieja. prosze o szczerą odpowiedź.z gory dziękuja:
s
Data: 2013-08-11 Autor: nie zarejestrowany ~0000003600606060606
wlasnie jedziemy ten portal pomogl mi sie nie zgubic jest super !

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Szczyrk, w Szczyrku, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Żywiecczyzna, Schirk, Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.03 s