Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Bielsko - Biała > Zasłużeni mieszkańcy > Gustaw Josephy

Gustaw Josephy

de

Gustaw Josephy urodził się w Bielsku w kwietniu 1855 roku w rodzinie bielskiego fabrykanta. Dzięki wykształceniu technicznemu i tradycjom rodzinnym, w roku 1879 został współwłaścicielem fabryki maszyn włókienniczych, wcześniej założonej przez jego ojca Gustawa Josephy seniora. Początkowo niewielki zakład przekształcił się nowoczesną halę budowy maszyn, która należała do największych w mieście, a także znanych w Europie.
Po II wojnie światowej działała tam fabryka maszyn włókienniczych "Befama".


Josephy był także udziałowcem innych przedsiębiorstw i spółek, na przykład Bielsko-Bialskiej Spółki Elektrycznej i Kolejowej S.A, co niewątpliwe przyczyniło się do zwiększenia jego prywatnego kapitału.

Dla miasta zasłużył się również będąc radnym Bielska. Sprawując tą funkcję, zajmował się kwestią budowy szpitala, Kolei Północnej, kanalizacji, a także miał wpływ na budowę koszar piechoty. Był współtwórcą teatru miejskiego. Jego pomysłem był również plan regulacji miasta z lat 1897-99, który wykonał Max Fabiani. Mimo, iż Josephy zwalczał ruch robotniczy, pod wpływem żądań robotników, stworzył w swojej fabryce Fabryczną Kasę Pensyjną i Fabryczną Kasę Chorych oraz rozpoczął budowę pierwszego w Bielsku osiedla robotniczego.

Gustaw Josephy to postać dość kontrowersyjna w historii miasta Bielska-Białej. Z jednej strony wielki przemysłowiec, który znacząco przyczynił się do rozwoju Bielska, z drugiej nastawiony nacjonalistycznie i antypolsko człowiek, który niszczył wszelkie przejawy polskości w mieście. Jednak jego zasług dla miasta nie sposób nie zauważyć. Był przeciwnikiem Domu Polskiego czy powstaniu gimnazjum polskiego w Białej. Był bardzo zaangażowany także w działalność niemieckich organizacji nacjonalistycznych.

Wśród licznych odznaczeń Gustawa Josephy znalazły się honorowe obywatelstwo Bielska, nadane mu w 1908 roku, a także honorowe obywatelstwo Białej, które otrzymał rok później. Miasto, by docenić dodatkowo jego zasługi, w 1909 roku nazwało plac na Żywieckim Przedmieściu jego imieniem. Obecnie plac ten nosi nazwę Plac Żwirki i Wigury.

Gustaw Josephy junior zmarł w grudniu 1918 roku, a pochowany został na cmentarzu ewangelickim w Bielsku, gdzie spoczywa obok innych zasłużonych bielszczan.

bladzmiana

Komentarze

coś dla CIEBIE
Data: 2012-04-07 Autor: nie zarejestrowany ~nieznany
dzięki za pomoc super ściąga na zadanie z historii $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
coś dla CIEBIE
Data: 2012-04-09 Autor: nie zarejestrowany ~nieznany
czy oni żyją ,i czy to się nadaje na zadanie na plan PRZEWODNIK PO MIEJSCOWOŚCI??????????????????

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Gustaw Josephy, Bielsko - Biała, przemysłowiec, w rodzinie bielskiego fabrykanta, Befama, współtwórca teatru miejskiego, przeciwnik Domu Polskiego, w Bielsku, plac na Żywieckim Przedmieściu, plac Plac Żwirki i Wigury, bielszczanin, Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.06 s