Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Bielsko - Biała > Zabytki > Kościół Świętej Barbary w Mikuszowicach Krakowskich

Kościół Świętej Barbary w Mikuszowicach Krakowskich

Kościół Św. Barbary to najważniejszy zabytek Mikuszowic Krakowskich - dzielnicy Bielska-Białej. Został wzniesiony w 1690r. przez mistrza ciesielskiego Piotra Piotrowskiego na miejscu poprzedniego kościoła, pochodzącego z 1455 roku. Zlecenie budowy wydał proboszcz łodygowicki Urban Kupiszowski. Świątynia powstała z drewna modrzewiowego i poświęcony w 1692 roku. Budowla jest przykładem tradycyjnego wiejskiego śląsko-małopolskiego budownictwa z końca XVII w. W 1851 roku cieśla Walenty Fijak dobudował drewnianą wieżę, która została podwyższona w 1870 roku przez dodanie „baniastego hełmu” z galeryjką i iglicą. W 1796 roku został wystawiony na licytację i wykupiony przez chłopów z Mikuszowic i okolicznych wiosek. Od tamtej pory stał się filią parafii w Wilkowicach, a od 1965 roku kościołem parafialnym. Otacza go stary, średniowieczny cmentarz, otoczony ogrodzeniem z 1748 roku, na którym znajduje się kilka polskich nagrobków z XIX w., m.in. szlacheckiej rodziny Międzybrodzkich.

Zdjęcia

W kościele warto zobaczyć:

  • figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1420 roku, wykonaną z drewna lipowego, pomalowaną i złoconą
  • ołtarz główny, który pochodzi z I połowy XVIII w. z obrazem św. Barbary
  • kopię gotyckiego tryptyku, który został przeniesiony do mikuszowickiego kościoła ok. Roku 1692 prawdopodobnie z Katedry na Wawelu. Obecnie dzieło znane jest jako "Tryptyk z Mikuszowic”; zostało stworzone ok.1470 roku przez tzw. Mistrza Chórów ze szkoły krakowskiej.
  • rokokowe tabernakulum
  • późnobarokowe figury św. Jana Ewangelisty i św. Łukasza (przeniesionymi z kościoła ewangelickiego w Bielsku)
  • ołtarze boczne - barokowe, z XVIII w. W lewym z nich znajduje się obecnie najstarszy element wyposażenia kościoła - cenna gotycka rzeźba z początku XV wieku, wykonana z drewna lipowego, polichromowana, przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem z 1430 roku.
  • dwie kamienne, barokowe chrzcielnice
  • barokową polichromię autorstwa malarza Johanna Mentila z Bielska, z 1723 roku
  • ludowe stacje drogi krzyżowej z XIX wieku
  • ściany nawy ozdobione malowidłami przedstawiającymi sceny z życia i męczeństwa świętej Barbary
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Kościół Świętej Barbary, Bielsko-Biała, Mikuszowice Krakowskie, w Mikuszowicach Krakowskich, Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.048 s