Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Bielsko - Biała > Warto zobaczyć > Zapora wodna w Wapienicy

Zapora wodna w Wapienicy

Zapora w Wapienicy im. Ignacego Mościckiego to jedno z kilku najchętniej odwiedzanych miejsc niedzielnego wypoczynku bielszczan.
Zapora na rzece Wapienica i potoku Barbara została wybudowana w latach 1929-32 w celu zapewnienia mieszkańcom, ówcześnie dynamicznie rozwijającego się Bielska, zbiornika wody pitnej. W ten sposób powstało Jezioro Wielka Łąka o powierzchni 24 hekatrów i maksymalnej głębokości 22 metrów. Funkcja ujęcia wody przeznaczonej do konsumpcji przez mieszkańców miasta jest spełniana do dziś. Stąd też obowiązuje tu ścisły zakaz wstępu dla ludności oraz zakaz uprawiania sportów wodnych.
Obok zapory jednak znajduje się drewniana chatka - Krzywa Chata, w której mieści się kawiarnia. Można tam nie tylko wypocząć, ale także podziwiać piękną panoramę na jezioro i otaczające je góry.
 
Poświęcenie zapory wodnej w Wapienicy odbyło się 21.10.1933 roku z udziałem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego, premiera Janusza Jędrzejewicza oraz wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego.

 


Zdjęcia

Dane techniczne zapory:

długość tamy - 309 m
wysokość tamy - 23 m
powierzchnia lustra wody - 24 ha
objętość - 1,3 mln m³ wody
powierzchnia zlewni - 10,76 km²

Dolina Wapienicy, w której została zlokalizowana Zapora jest niezwykle malowniczym zakątkiem miasta. Można tu nie tylko spacerować czy uprawiać sporty dzięki szerokim ścieżkom spacerowym, ale także podziwiać unikatową przyrodę. Warto wspomnieć, że Dolinę Wapienicy od 1990 roku zajmuje Park Ekologiczny Wapienica, na terenie którego można obserwować wiele cennych gatunków roślin i zwierząt. Miejsce to jest również doskonałą bazą wypadową górskich wędrówek. Szlaki prowadzą stąd na Błatnią (niebieski) oraz Szyndzielnię (żółty), a dla mniej wymagających turystów, wychodzą stąd trasy spacerowe kierujące na Lotnisko w Aleksandrowicach oraz do Kamienicy.


Dojazd autobusem MZK Bielsko-Biała nr 16.

bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Zapora w Wapienicy, Wapienica, na rzece Wapienica, zbiornik wody pitnej, Jezioro Wielka Łąka, drewniana chatka, Dolina Wapienicy, zapora, Park Ekologiczny Wapienica, trasy spacerowe, Bielsko - Biała Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.064 s