Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Bielsko - Biała > Warto zobaczyć > Grodzisko w Starym Bielsku

Grodzisko w Starym Bielsku

Pierwszym śladem osadnictwa na terenie dzisiejszego miasta Bielska - Białej jest grodzisko (łąka ok.3,2 ha) z XII wieku, usytuowane w dzielnicy Bielska-Białej - w Starym Bielsku. Zostało ono odkryte w latach 1933 - 1938. Gród był osadą produkcyjną, o charakterze obronnym. Otoczony był podwójnym wałem z fosą. Jego średnica wynosiła ok. 200 m, a powierzchnia 3,2 ha. Grodzisko leżące na szlaku handlowym Kraków - Cieszyn mogło pełnić rolę warowni. Osada ta została doszczętnie zniszczona pożarem w 1400 r.


Zdjęcia

Grodzisko w Starym Bielsku ma kształt zbliżony do koła o średnicy 210 m. Znajduje się w okolicy ul. Pod Grodziskiem oraz ul. Wał Szwedzki. Historycy sądzą, że powodem upadku grodziska był prawdopodobnie wielki pożar drewnianej zabudowy.

Przy grodzisku do dziś zachowały się fragmenty głębokiej niegdyś na 5 m fosy. Od XII do XIV w. była tu osada, w której mieszkali hutnicy, kowale, cieśle, garncarze i prządki. Nie wiadomo do dzisiaj, jak należy łączyć tę osadę ze Starym Bielskiem i miastem Bielskiem.

W sąsiedztwie grodziska znajdują się dwa kościoły. Pierwszy z nich to klasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski pw. Jana Chrzciciela z 1827 r. (widoczny na powyższych zdjęciach). Drugi kościół to powstały w II połowie XIV wieku kościół pw. Świętego Stanisława.

Dojazd:
Kursuje tu autobus MZK Bielsko-Biała nr 24. Trzeba wysiąść na pierwszym przystanku przy ul. Sobieskiego, obok kościoła pw. Jana Chrzciela (po prawej). Można również dojechać w to miejsce spod hotelu Prezydent autobusami nr 1, 2, 4, 10 i 28, wysiąść Pod Kasztanami, czyli na skrzyżowaniu ul. Piastowskiej z ul. Sobieskiego (na czwartym przystanku) i skierować się w dół ul. Sobieskiego, obok siedziby Ligi Obrony Kraju. Powrót do centrum albo z przystanku na przeciwko, pod 10-piętrowym blokiem, albo na Rynek piechotą ul. Sobieskiego w górę.

bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Grodzisko w Starym Bielsku, grodzisko, dwa kościoły, w Bielsku-Białej, osada, grodzisko w Bielsku, grodzisko Bielsko - Biała Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.099 s