Pierwszym śladem osadnictwa na terenie dzisiejszego miasta Bielska - Białej jest grodzisko (łąka ok.3,2 ha) z XII wieku, usytuowane w dzielnicy Bielska-Białej - w Starym Bielsku. Zostało ono odkryte w latach 1933 - 1938. Gród był osadą produkcyjną, o charakterze obronnym. Otoczony był podwójnym wałem z fosą. Jego średnica wynosiła ok. 200 m, a powierzchnia 3,2 ha. Grodzisko leżące na szlaku handlowym Kraków - Cieszyn mogło pełnić rolę warowni. Osada ta została doszczętnie zniszczona pożarem w 1400 r.
Grodzisko w Starym Bielsku ma kształt zbliżony do koła o średnicy 210 m. Znajduje się w okolicy ul. Pod Grodziskiem oraz ul. Wał Szwedzki. Historycy sądzą, że powodem upadku grodziska był prawdopodobnie wielki pożar drewnianej zabudowy.
Przy grodzisku do dziś zachowały się fragmenty głębokiej niegdyś na 5 m fosy. Od XII do XIV w. była tu osada, w której mieszkali hutnicy, kowale, cieśle, garncarze i prządki. Nie wiadomo do dzisiaj, jak należy łączyć tę osadę ze Starym Bielskiem i miastem Bielskiem.
W sąsiedztwie grodziska znajdują się dwa kościoły. Pierwszy z nich to klasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski pw. Jana Chrzciciela z 1827 r. (widoczny na powyższych zdjęciach). Drugi kościół to powstały w II połowie XIV wieku kościół pw. Świętego Stanisława.
Dojazd:
Kursuje tu autobus MZK Bielsko-Biała nr 24. Trzeba wysiąść na pierwszym przystanku przy ul. Sobieskiego, obok kościoła pw. Jana Chrzciela (po prawej). Można również dojechać w to miejsce spod hotelu Prezydent autobusami nr 1, 2, 4, 10 i 28, wysiąść Pod Kasztanami, czyli na skrzyżowaniu ul. Piastowskiej z ul. Sobieskiego (na czwartym przystanku) i skierować się w dół ul. Sobieskiego, obok siedziby Ligi Obrony Kraju. Powrót do centrum albo z przystanku na przeciwko, pod 10-piętrowym blokiem, albo na Rynek piechotą ul. Sobieskiego w górę.