Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Bielsko - Biała > Tego już nie ma > Dom Polski

Dom Polski

Dom Polski był miejscem, którego celem było rozbudzanie i pielęgnowanie polskości wśród obywateli Bielska i okolic na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to Bielsko było pod silnym wpływem Niemców i niemieckiej kultury.

Dom Polski został założony w 1901 roku przez księdza Stanisława Stojałowskiego, którego jednym z priorytetów było ugruntowywanie świadomości narodowej wśród Polaków. Dom Polski swoją siedzibę miał przy ulicy Blichowej 40 (dzisiejsza ulica Partyzantów) i był miejscem, które zrzeszało polskie organizacje polityczne i kulturalne. Dom Polski był jednak nie tylko ośrodkiem działalności politycznej, ale także centrum społeczno-kulturalnym.
Tutaj odbywały się przedstawienia teatralne, organizowano pielgrzymki, a także popularyzowano wycieczki krajoznawcze. Głównym celem było zrzeszyć jak największą liczbę Polaków i rozbudować w nich świadomość i tożsamość narodową. Nie było to jednak proste w mieście, gdzie w szkołach lekcje były prowadzone wyłącznie w języku niemieckim i niemieckość była zaszczepiana od najmłodszych lat.

Działalność ks. Stojałowskiego i Domu Polskiego nie była mile widziana wśród ludności niemieckiej, co wiązało się z licznymi prześladowaniami, jednak Dom Polski działał nieprzerwanie do 1939 roku, kiedy po wybuchu II wojny światowej został zamknięty. Ostateczny koniec istnienia tej placówki przypadł na rok 1952, gdy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego zamknął lokal.
Dwadzieścia trzy lata później niszczejący budynek całkowicie zburzono, kiedy tworzono trasę komunikacyjną Katowice-Szczyrk. Obecnie w miejscu dawnej ulicy Blichowej 40 stoi tablica pamiątkowa z malowidłem siedziby Domu Polskiego.

Dziś idea Stojałowskiego jest kontynuowana przez Stowarzyszenie Dom Polski, którego celem jest pielęgnowanie pamięci o historycznych wydarzeniach w Bielsku i przekazywanie tej wiedzy następnym pokoleniom.


źródło: większość informacji zaczerpnięto z www.dompolski.eu.
bladzmiana

Komentarze

Dom Polski
Data: 2009-02-17 Autor: Jack
Czy na ironię losu nie zasługuje fakt, że Dom Polski , ostoja polskości w zniemczonym Bielsku, po zaistnieniu Polski , został zburzony? I komu on przeszkadzał.Ksiądz Stojałowski obrócił się w grobie!
trudno zrozumieć ...
Data: 2009-02-17 Autor: nie zarejestrowany ~Monika
Zgadzam się z Jack, trudno zrozumieć niektóre działania. Myślę, że nie tylko ks. Stojałowski obraca się w grobie. A co ma powiedzieć Sułkowski nie widząc bazaru zamkowego, a co ma powiedzieć Korn nie widząc synagog?
"Zniemczone Bielsko"
Data: 2011-04-09 Autor: nie zarejestrowany ~KK
Przy całym szacunku, ale niesposób określić Bielska jako miasta zniemczonego, skoro zostało założone przez Niemców, do odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą zamieszkiwane było przez ca 85 % ludności niemieckojęzycznej i w chwili napaści niemieckiej, liczyło jej jeszcze ca 50 %! Smiało powiedzieć można, że to Wojewoda dr Michał Grażyński i Prezydent Miasta dr Wiktor Przybyła położyli zasługi w polonizacji (ale nie repolonizacji!) naszego Miasta. Pracą organiczną i u podstaw!
hARCUWKA 4 DRUZYNY HARCERSKIEJ IM ZAWISZY CZARNEGO
Data: 2011-08-28 Autor: nie zarejestrowany ~LUDWIK JURZAK
NALEZALEM DO 4 DRUZYNY HARCERSKIEJ POZASZKOLNEJ.MIELISMY HARCOWKE W DOMU POLSKIM.Z WIELKIM ZALEM DOWIEDZIALEM SIE ZE DOM POLSKI ZOSTAL ZBURZONY..WALCZYLISMY O POLSKOSC JESZCZE PRZED WOJNA A TU TAKI WSTYD.JAK SAMI NIE BEDZIEMY SIE SZANOWALI I O POLSKOSC WALCZYLI TO NAUCZA NAS TEGO WROGOWIE..ZNALEM JOZEFA DROZDZA I JEGO BRATA JAK ROWNIEZ BRACI SZWEDOW KTORZY OROWADZILI POLSKI ZWIAZEK ZACHODNI.PRZED WOJNA MUSIELISMY WALCZYC W BIELSKU O POLSKOSC. POZDRAWIAM LUDWIK JURZAK
Burmistrzowie Bielska.
Data: 2013-03-12 Autor: mirekost
Tak w temacie dr Wiktora Przybyły - brak jakichkolwiek informacji na jego temat. Był burmistrzem w latach 1933-39 (początkowo komisarzem), wyciągnął Bielsko z zapaści finansowej lat 30-tych. W ogóle brak jest informacji o pozostałych burmistrzach, którzy przewinęli się przez lata historii Bielska. Może ktoś wie, gdzie szukać? W monografii Bielska jest naprawdę niewiele w tym temacie.
ironia losu
Data: 2013-03-12 Autor: nie zarejestrowany ~z Bielsk-Bialej
Zycie jest bardziej ironiczne niz sie wydaje.W innym miejscu tj. na Pl. Wojska Polskiego w dawnej Czytelni Polskiej notabene zamknietej takze w latach 50-tych funkcjonuje obecnie filia Deutsche Banku.
Dom Polski a Czytelnia Polska
Data: 2019-09-15 Autor: nie zarejestrowany ~Emer
Akurat ekipa z Domu Polskiego (a zwłaszcza pan Zamorski z Wieńca i Pszczółki) atakowała Czytelnię Polską. Ogólnie pisanie, że Dom Polski był jedyną ostoją polskości w Bielsku to nadużycie. W Domu Polskim skupiało się głównie środowisko endeckie, które zażarcie atakowało inne polskie środowiska, nie będące po ich linii politycznej. A przecież narodowcy to nie jedyni Polacy żyjący w tamtym czasie w Bielsku. Podobną rolę co Dom Polski odgrywał Dom Robotniczy. Różnica była taka, że jeden dom skupiał endeków a drugi socjalistów.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Dom Polski, Stanisław Stojałowski, Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.029 s