Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Bielsko - Biała > Rynki i place > Rynek Starego Miasta

Rynek Starego Miasta

de
Rynek Starego Miasta (niem. Ringplatz) to serce średniowiecznego Bielska, które otaczają barokowo-klasycystyczne kamienice z XVII-XVIII w. Kamienice zostały przebudowane w wieku XIX po kilkakrotnych pożarach. Kiedyś wszystkie z nich miały podcienia, które po jednym z pożarów zamurowano. Dawniej mieściły się w nich ratusz, siedziba policji z więzieniem, muzeum miejskie, urząd pocztowy, szkoła miejska, szpital, gospody, piwiarnie. W jednej z narożnych kamienic, u wylotu ul. Podcienie mieści się działająca do dziś najstarsza bielska apteka 'Pod Jeleniem' założona w 1769 r., do której warto wstąpić, by zobaczyć piękne neorenesansowe meble i stolarkę. Przy ul. Orkana obejrzeć można pozostałości XVI-wiecznych murów miejskich z łamanego kamienia, miejscami sięgających 5 m.

Plac ma kształt prostokąta i wymiary 80x65 metrów, delikatnie pochyla się ku wschodowi. Niedawno został poddany gruntownemu remontowi. Na płycie Rynku postawiono repliki pomników, które dawniej znajdowały się w tym miejscu - św. Jana Napomucena i Neptuna; fontannę z zegarem wodnym i mostkiem. Atrakcją Rynku są także fragmenty fundamentów wagi miejskiej oraz XVII-wieczna studnia.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Rynek Starego Miasta, Ringplatz, rynek Bielsko, Rynek w Bielsku-Białej, plac zwm, Bielsko-Biała Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.035 s