Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Bielsko - Biała > Muzea > Muzeum w Bielski-Białej - Zamek Książąt Sułkowiskich

Muzeum w Bielski-Białej - Zamek Książąt Sułkowiskich

Muzeum w Bielsku-Białej swoją siedzibę ma w Zamku Sułkowskich. Pierwsze muzeum zostało otwarte 19 grudnia 1902 roku z inicjatywy władz samorządowych Bielska i galicyjskiej Białej. Założycielem tego Muzeum Miejskiego był profesor gimnazjum bielskiego Erwin Hanslik. Kolejnym krokiem w tworzeniu bielskiego muzeum była zbiórka pamiątek o wartości mjuzealnej na terenie Bielska, Białej i okolicznych miejscowości zorganizowana przez bielskiego pastora ewangelickiego dr Artura Schmidta. Efektem owej zbiórki była wystawa zaprezentowana w czerwcu 1903 roku w bielskiej Strzelnicy (dzisiejsze BCK). Niedługo później Rada Miejska otwarła Muzeum Miejskie w Bielsku. Dla zwiedzających muzeum w Bielsku otwarto 25 lutego 1906 roku. Mieściło się w budynku tzw. Starego Ratusza przy Rynku 9 i tam funkcjonowało do 1941 roku. Rozwój ekspozycji nastąpił w okresie międzywojennym, głównie z inicjatywy Edwarda Schnacka, który był kustoszem muzeum i mistrzem kominiarskim. Zajmując w sumie dziewięć pomieszczeń, muzeum było jednym z największych muzeów typu regionalnego w Polsce, a trzecie na Śląsku, zaraz po placówkach w Katowicach i Cieszynie.
3 grudnia 1904 roku otwarto Muzeum w Białej. Znajdowało się ono w południowym skrzydle Ratusza i zajmowało cztery lokale i siedzibę tą zajmowało do 1920 roku. Wtedy lokal zmienił swoje przeznaczenie, a wszystkie eksponaty zostały zmagazynowane w jednym pomieszczeniu. Ponowne otwarcie muzeum miało miejsce w 1932 roku w suterenach Ratusza. Zamknięto je po wybuchu II wojny światowej. Przez wiele lat muzeum opiekowali się dyrektor katolickiej szkoły ludowej Franciszek Farny i emerytowany naczelnik Komunalnej Kasy Oszczędności Wilhelm Kroczek.

Zdjęcia

W 1941 roku hitlerowskie władze okupacyjne utworzyły tzw. Heimatmuseum, które były połączeniem muzeów w Bielsku i Białej. Siedzibą placówki został dawny dom cechowy w Białej, mieszczący sie przy placu Wolności 7 obydwa muzea miejskie w tzw., które zostało ulokowane w Białej, w dawnym domu cechowym. Dotrwało ono w tym miejscy do końca II wojny światowej.
W 1945 roku Stanisław Oczko rozpoczął starania o ponowne otwarcie Muzeum. Siedzibą został wybrany Zamek Sułkowskich. Otwarcie Muzeum miało miejsce 14 lutego 1947 roku, a jego kierownikiem został S. Oczko i pełnił tę funkcję do 1980 roku. W 1950 roku Muzeum upaństwowiono i podporządkowano Muzeum Górnośląskiemu w Bytomiu. Samodzielnym stało się w 1963 roku. Po utworzeniu województwa bielskiego w 1975 roku placówka została przemianowana na Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej. Od tamtej pory rozpoczęto tworzenie oddziałów terenowych: Muzeum Juliana Fałata (1971 rok), Muzeum Techniki Włókienniczej – obecnie Muzeum Techniki i Włókiennictwa (1979 rok), Muzeum Emila Zegadłowicza (1980-1993), Muzeum w Kętach (1981-2000) oraz Muzeum Dom Tkacza (1992 rok).
W 2001 roku muzeum nadano nazwę Muzeum w Bielsku-Białej. Posiada jeden oddział - Muzeum Techniki i Włókiennictwa oraz dwie ekspozycje zewnętrzne- Willa Juliana Fałata i Dom Tkacza.

 

Zbiory Muzeum prezentowane są w pomieszczeniach na pierwszym piętrze zamku. Dotrzeć do nich można idąc XIX-wiecznym westybulem, który został odrestaurowany w 2001 roku. W Muzeum znajdują się:
  • skrzydło zachodnie:
    • pokój myśliwski
    • zbrojownia
  • skrzydło południowe:
    • wystawa sztuki polskiej i europejskiej od XIV do XVII wieku
    • sala koncertowa
    • pokój biedermeierowski

Wystawę ozdabiają zabytkowe piece z XVIII i XIX wieku.

  • skrzydło wschodnie (oddane do użytku po remoncie kapitalnym w 1998 roku)
    • galeria malarstwa ( XIX-wieczne malarstwo realistyczne i akademickie, malarstwo z okresu Młodej Polski, prace artystów związanych z Bielskiem-Białą w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz w latach po II wojnie światowej)
  • skrzydło północne:
    • ekspozycja poświęcona etnografii, dziejom miasta i zamku oraz tradycjom rzemieślniczym Bielska i Białej.
  • na korytarzu od strony dziedzińca - kolekcja grafiki artystów z początków XX wieku oraz portrety przedstawiające mieszkańców Bielska i Białej w XIX i XX wieku
  • na parterze:
    • wystawy czasowe
    • Galeria Zamkowa z kawiarnią i galerią komercyjną
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
zamek Książąt Sułkowskich, zamek Sułkowskich, zamek Bielsko-Biała, muzeum Bielsko, muzea w Bielsku, Muzeum w Bielsku-Białej, zamek przed remontem Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.051 s