Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Bielsko - Biała > Dzielnice miasta > Komorowice

Komorowice

deen
Komorowice to jedna z najlepiej rozwiniętych i największych dzielnic Bielska – Białej. Przez Komorowice przebiegają: droga ekspresowa S1 (Bielsko-Biała - Cieszyn, droga krajowa nr 1 (Bielsko-Biała - Tychy, droga krajowa nr 52 (Bielsko-Biała - Głogoczów k. Krakowa oraz droga wojewódzka nr 942 (Bielsko-Biała - Wisła. Wszystkie krzyżują się na największym w mieście węźle drogowym "Komorowice". Do Komorowic można dojechać autobusami MZK Bielsko-Biała linii 3, 19, 29, 32, 33, 50, 51 oraz PKM Czechowice-Dziedzice linii 5 i VII. Funkcjonuje tam również stacja kolejowa Bielsko-Biała Komorowice usytuowana na trasie Bielsko-Biała - Katowice.

Do Bielska Komorowice zostały przyłączone w 1977 roku, wcześniej były wsią. Powstanie wsi datowane jest na XIII wiek, kiedy właścicieli ziem sprowadzili kolonistów niemieckich. Jednym z nich był Bertold, założyciel osady Villa Bertholdi, po niemiecku zwanej Bertholdsdorf. Z biegiem czasu do użycia weszła polska wersja - Biertułtowice. Nazwa Komorowice po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach pisanych po 1647 roku. W 1315 roku Mieszko podzielił Księstwo Cieszyńskie na dwie części - cieszyńską oraz oświęcimską, wzdłuż rzeki Białej. W roku 1457 za sprawą Kazimierza Jagiellończyka do Rzeczypospolitej włączono Księstwo Oświęcimskie, przez co Komorowice zostały rozdzielone pomiędzy Rzeczpospolitą a Śląsk. Od 1471 właścicielami Komorowic Krakowskich byli Komorowscy z Żywca; następnie Hałcnowscy i Drohojowscy herbu Korczak. Od 1526 r. Komorowice należały do rodziny Habsburgów. Po pierwszym rozbiorze Polski wieś należała do Austrii. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 Komorowice wróciły do Polski.

 

bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Komorowice, Bertholdsdorf, Biertułtowice, Villa Bertholdi, Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.041 s