Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Bielsko - Biała > Zabytki > Zamek Książąt Sułkowskich

Zamek Książąt Sułkowskich

Zamek Książąt Sułkowskich to najstarsza obok kościoła św. Stanisława zabytkowa budowla w Bielsku - Białej. Znajduje się w centrum miasta, na Wzgórzu Miejskim. Nazwa zamku pochodzi od ostatnich właścicieli Bielska - książąt Sułkowskich. W XIII wieku na jego miejscu stał drewniany gródek - strażnica wzniesiony przez cieszyńskich Piastów. W drugiej połowie XIV wieku książę Przemysław I Noszak postawił na jego miejscu kamienno-ceglany zamek, który systematycznie był rozbudowywany. Jest typem zamku miejskiego, który swoimi murami od początku był włączony w system fortyfikacji miejskich Bielska, a także służył jako warownia graniczna na granicy księstw cieszyńskiego i oświęcimskiego, a od XV wieku na granicy polsko-czeskiej. Od XVI wieku przekształcał się w rezydencję szlachecką. Od strony wschodniej sąsiadował z ogrodem zamkowym, założonym po 1849 roku przez księcia Kazimierza II, jednak z powodu trudności finansowych ogród do roku 1934 został rozparcelowany.


Bielski zamek borykał się z licznymi trudnościami - w 1645 roku obrabowali i spalili go Szwedzi, a w 1762 roku Prusacy. W latach 1753, 1808 i 1836 trawiły go pożary, po których był przebudowywany. Największych zmian dokonano w trakcie przebudowy po 1787 roku, w latach 1830-34 i ostatecznie w latach 1855-64 przez Jana Pötzelmeyera, który połączył style romański, gotycki i renesansowy.


Właścicielami zamku byli:
-Piastowie cieszyńscy
-Sunneghowie (od 1591-1724 roku) - węgierska, protestancka rodzina sympatyzująca z Polską
-Sułkowscy (od 1752, jednak z powodu problemów finansowych majątek był stopniowo wyprzedawany).

Muzeum Miejskie w Bielsku, którego siedziba znajduje się w Zamku, otwarto dla publiczności 14 lutego 1947 roku, później zostało ono upaństwowione i podporządkowane Muzeum Górnośląskiemu w Bytomiu. Samodzielność placówka odzyskała w 1963 roku, w 1975 roku została przeobrażona w Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej. Od lat siedemdziesiątych XX wieku tworzyły się oddziały terenowe: Willa Juliana Fałata, Muzeum Techniki Włókienniczej obecnie Muzeum Techniki i Włókiennictwa, Muzeum Emila Zegadłowicza, Muzeum w Kętach oraz Muzeum Dom Tkacza. Od początku 2001 roku muzeum nosi nazwę Muzeum w Bielsku-Białej.

Ekspozycja w muzeum obejmuje:

  • XIX - wieczną reprezentacyjną klatkę schodową
  • salę militariów i sztuki myśliwskiej
  • wystawę sztuki polskiej i europejskiej od XIV do XVII wieku
  • salon muzyczny
  • salon biedermeierowski
  • galerię malarstwa polskiego i europejskiego od XIX do XX wieku
  • galerię współczesnej sztuki regionu
  • wystawę prezentującą dzieje zamku, Bielska, Białej i okolic
  • wystawę etnograficzną
  • wystawę grafiki przełomu XIX i XX wieku
  • wystawę malarstwa portretowego od roku 1800 do lat trzydziestych XX wieku
  • W muzeum można oglądać stałą ekspozycję historyczną oraz wystawy czasowe, organizowane są również okazjonalne koncerty.

Stare pocztówki lub zdjęcia



bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Zamek Książąt Sułkowskich, Bielsko-Biała, zabytki w Bielsku-Białej, bielsko, muzeum w Bielsku, Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.051 s