Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Bielsko - Biała > Zabytki > Katedra pw Świętego Mikołaja

Katedra pw Świętego Mikołaja

Katedra Św. Mikołaja – została wzniesiona w latach 1443-1447 w stylu gotyckim. Jej fundatorem był książę cieszyński Wacław I. Świątynię wzniesiono na miejscu drewnianego kościółka stojącego w Bielsku od chwili założenia miasta. Patron nowego kościoła stał się jednocześnie patronem Bielska. W latach 1559- 1630 kościół zamieniono na zbór luterański, później został zwrócony katolikom. Świątynia była kilkakrotnie niszczona przez pożary, m.in. w 1659, 1750, 1808 i 1860 r., przez co niemal całkowicie straciła swój gotycki wygląd. Ostatnia przebudowa kościoła, według projektu wiedeńskiego architekta Leopolda Bauera, miała miejsce w latach 1908-10. Po przebudowie wieża kościelna była najwyższą budowlą w Bielsku.
Dwa ostatnie pożary przetrwała kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej ze słynnym obrazem - kopią malowidła z XVII wieku przywiezioną przez pułkownika Teodora Sułkowskiego - ojca Józefa, adiunkta Napoleona Bonaparte. To w tej kaplicy nabożeństwa odprawiał na początku XX wieku ksiądz Stanisław Stojałowski, obrońca polskości w Bielsku- Białej.


Zdjęcia

Na chwilę obecną świątynia, podniesiona w 1992 roku do godności katedry dla utworzonej diecezji bielsko - żywieckiej, przedstawia mieszankę stylów - gotyku, baroku, neoromanizmu i secesji. Do świątyni przylega ulica Schodowa, na której znajduje się klasztor Sióstr de Notre Dame (siostry przybyły do Bielska w 1859 roku i klasztor prowadziły do połowy XX wieku).

W kościele można zobaczyć:

  • nawę główną
  • zamknięte trójbocznie prezbiterium z dobudowanymi: od północy - kruchtą z kaplicą Matki Boskiej, a od południa - kruchtą z zakrystią
  • witrażowe okna z postaciami świętych, wykonane w 1894 roku przez C.Turcke z Pragi
  • secesyjne witraże stworzone w 1912 roku przez Rudolfa Harflingera z Wiednia
  • ołtarz główny w formie tryptyku z XIX-wiecznym obrazem świętego Mikołaja
  • tablicę pamiątkową na północnej ścianie kościoła z nazwiskami parafian, którzy polegli w czasie I wojny światowej

W prezbiterium, nawie i kaplicy znajduje się sklepienie kolebkowo-krzyżowe. Ściany prezbiterium rozczłonkowane są „kompozytowymi pilastrami, dźwigającymi odcinki belkowania, nawa zaś rozdzielona jest grubymi filarami przyściennymi, tworzącymi wnęki ołtarzowe.”

bladzmiana

Komentarze

rekolekcje
Data: 2010-03-14 Autor: nie zarejestrowany ~koko
mam pytanie na ktora godzine sa rekolekcje ?
Opinia
Data: 2010-04-15 Autor: nie zarejestrowany ~Da-ri-a
Katedra Św. Mikołaja.jEST PIĘKNYM MIEJSCEM...z tego co słyszałam i widziałam na fotografiach.. Chętnie Namówię sama siebie na ten wyjazd by zobaczyć Katedrę Św. Mikołaja:) Pozdrawiam cieplutko:)
seks
Data: 2011-11-26 Autor: nie zarejestrowany ~WiktoriaSeksiki klasa2a
Lubię uprawiać seks na golasa w wannie i w łóżku wszędzie SEKS to moja pasja.
dlaczego podłoga w Kosciele jest stroma schodzi sie z niej jak z górki
Data: 2015-03-03 Autor: nie zarejestrowany ~poldek
prosze o inf. bo nigdzie nie mogę otrzymac odpowiedzi dotyczące tego temau.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Katedra Świętego Mikołaja, Bielsko-Biała, Katedra Świętego Mikołaja w Bielsku-Białej Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.041 s