Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Bielsko - Biała > Dzielnice miasta > Wapienica

Wapienica

de
Wapienica (niem. Lobnitz) to dzielnica Bielska-Białej, która jest położona w dolinie rzeki Wapienica, u stóp Błatniej i Szyndzielni. Jest to największa pod względem terytorialnym dzielnica tego miasta. Graniczy od północy z Międzyrzeczem, od północnego-wschodu ze Starym Bielskiem, od wschodu z Aleksandrowicami i Kamienicą, od południwego wschodu z Mikuszowicami, od południa ze Szczyrkiem oraz od zachodu z Jaworzem i Jasienicą.

Wieś Wapienica została założona w XVI wieku, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1568 r. Początkowo nazywała się Łopienica, podobnie jak przepływająca przez nią rzeka. Nazwa ta pochodzi od rosnących nad brzegami rzeki łopianów. W XVI wieku mieszkańcami byli głównie osadnicy niemieccy, później należała do panów bielskich. Do 1654 roku, kiedy w Wapienicy zamknięto zbór ewangelicki, większą część mieszkańców stanowili członkowie tego kościoła.
Od XIX wieku była to miejscowość przemysłowa z zakładami włókienniczymi, przędzalniami, fabrykami sukna. Posiadała również połączenie kolejowe z Bielskiem i Cieszynem. Od 1978 r. jest częścią Bielska-Białej i nadal stanowi przemysłową dzielnicę, w której mieszczą się takie zakłady jak: Fabryka Pił i Narzędzi, Union-Vis, Zakłady Przemysłu Lniarskiego, Zakłady Futrzarskie.

Wapienica składa się z dwóch części:

* Wapienica Dolna o charakterze przemysłowym ( zakłady włókiennicze z XIX wieku, Bielska Fabryka Pił i Narzędzi Wapienica z 1921 i zakłady lniarskie z 1932, osiedla mieszkaniowe, park technologiczny oraz węzeł z drogą ekspresową S1)
* Wapienica Górna - miejsce wypoczynku mieszkańców Bielska i okolic z terenami rekreacyjnymi

Atrakcje Wapienicy:
  • rezerwat Stok Szyndzielni
  • zapora im. Ignacego Mościckiego z 1932 roku
  • Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Dolina Wapienicy, utworzony w 1995 roku. Dolina Wapienicy nazywana jest również Doliną Luizy, od imienia księżnej Sułkowskiej, dawnej właścicielki tego miejsca
  • rezerwat Jaworzyna - znajduje się w zachodniej części Doliny Wapienicy na zboczu Wysokiego nad zbiornikiem wodnym Wielka Łąka

 

W Wapienicy działa również piłkarski klub sportowy Zapora Wapienica, występujący w Klasie A (sezon 2007/2008), a nad zaporą co roku odbywa się zlot motocyklowy.
bladzmiana

Komentarze

STRONA INTERNETOWA DZIELNICY
Data: 2009-09-28 Autor: nie zarejestrowany ~Maciek
www.wapienica2005.republika.pl Wszystko o Wapienicy.
Wapienica
Data: 2011-03-11 Autor: nie zarejestrowany ~Halina M.
piękny opis Wapienicy to najładniejsza dzielnica Bielska-Białej, trochę zapomniana przez władze miasta

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Wapienica, dzielnice Bielska - Białej, Bielsko-Biała, Dolina Wapienicy, Lobnitz, Łopienica, rezerwat Stok Szyndzielni, zapora w Wapienicy, Wielka Łąka, rezerwat Jaworzyna, Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.033 s