Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Bielsko - Biała > Zasłużeni mieszkańcy > Salomon Pollak

Salomon Pollak

deen
Salomon Pollak to bielszczanin, który zasłużył się dla miasta Bielska w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Bez tego żydowskiego obywatela miasto w ówczesnym okresie pozbawione byłoby systemu gazowego i kanalizacji, a także wielu inwestycji, których był wielkim orędownikiem.

Salomon Pollak przyszedł na świat w 1840 roku w Nowym Mieście nad Wagiem, a do Bielska zawitał dwadzieścia lat później i niewątpliwie przyczynił się do znacznego rozwoju miasta. Jako młody człowiek zajmował się handlem i był udziałowcem firmy kupieckiej „Bracia Pollak”, która trudniła się handlem wełną. Jednak dopiero później, jako urzędnik państwowy, zyskał największą przychylność i szacunek mieszkańców Bielska.

Dzięki działalności w wielu towarzystwach, stowarzyszeniach, komitetach, bankach oraz Miejskiej Kasie Oszczędności i zdobytemu w ten sposób zaufaniu, Pollak w 1888 roku został wybrany na członka Rady Miasta Bielska, a w 1891 powierzono mu funkcję naczelnika Komisji Finansów. Dzięki tej funkcji zdobył znaczący kredyt inwestycyjny na budowę koszar, kanalizacji i gazyfikacji. Również dzięki Pollakowi i jego działalności w różnych komitetach powstały m.in. Komunalna Kasa Oszczędności, Powszechna Szkoła Męska, szpital, hala gimnastyczna dla szkół średnich czy teatr.
Salomon Pollak w sumie był radnym miejskim przez 32 lata i za pracę w urzędzie nie pobierał pensji - pracował charytatywnie.

Działalność Salomona Pollaka nie ograniczała się jednak wyłącznie do Magistratu Miasta Bielska. Był on także znaczącą postacią dla społeczności żydowskiej. W 1870 został wybrany członkiem Zarządu Gminy, a dwadzieścia osiem lat później jej Prezesem. Funkcja ta w dużej mierze pozwoliła mu na wsparcie budowy m.in. Żydowskiej Szkoły Powszechnej, synagogi czy domu przedpogrzebowego na cmentarzu żydowskim.


Zdjęcia

Ta wszechstronna działalność na rzecz miasta, a przede wszystkim na rzecz jego mieszkańców zdecydowała, że w 1908 roku  Salomon Pollak otrzymał tytuł radcy cesarskiego od Franciszka Józefa I. Dwa lata później, 21 lipca 1910 roku Rada Miasta Bielska przyznała mu honorowe obywatelstwo. Salomon Pollak jest jedynym obywatelem społeczności żydowskiej, który tak zaszczytnie został uhonorowany przez miasto Bielsko.

Salomon Pollak zmarł 19 kwietnia 1920 roku, pozostawiając w testamencie 10 000 koron, z przeznaczeniem dla ubogich. Odsetki miały być rozdzielane 21 lipca każdego roku trzynastu działającym w Bielsku organizacjom: funduszowi wyżywienia Miejskiego Domu Opiekuńczego, Bractwu Pogrzebowemu "Chewra Kadisza", Izraelickiemu Związkowi Kobiet, Katolickiemu i Ewangelickiemu Domowi Sierot, Ewangelickiemu Domowi Sióstr, Izraelickiemu Związkowi Rzemieślników, Bielskiemu Powszechnemu Towarzystwu Krajcara Szkolnego, Izraelickiemu, Katolickiemu i Ewangelickiemu Stowarzyszeniu "Freitischverein", Izraelickiemu Stowarzyszeniu "Ferienheim" oraz Bielskiemu Stowarzyszeniu Opieki nad Dziećmi. Pollak był także odznaczony Wojskowym Krzyżem Zasługi Cywilnej Klasy Drugiej.
 
Po śmierci został pochowany w Alei Zasłużonych na bielskim Cmentarzu Żydowskim. W okresie II wojny światowej, Hitlerowcy zniszczyli pomnik, gdyż zapewne nie podobał się napis głoszący, że Żyd był honorowym obywatelem miasta.
Do kwietnia 2009 roku grób Salomona Pollaka pokryty był tylko szara betonową płytą i porastał bujną roślinnością. Dnia 23 kwietnia o godzinie 9.00 w obecności  licznych mieszkańców Bielska-Białej, został oddany nowy nagrobek Salomona Pollaka.

 

bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Salomon Pollak, Bracia Pollak, Żydowska Szkoła Powszechna, synagogi, honorowe obywatelstwo Bielska, Cmentarz Żydowski, Bielsko - Biała, Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.059 s