Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Cieszyn > Witamy > Witamy w Cieszynie

Witamy w Cieszynie

Cieszyn to piękne miasto położone w południowo – zachodniej części województwa śląskiego u brzegu rzeki Olzy. Legenda głosi, że w 810 roku trzej bracia - Cieszko, Bolko i Leszko spotkali się przy tutejszym źródle po długiej wędrówce i z tej radości założyli miasto Cieszyn. Wydarzenie to upamiętnia Studnia Trzech Braci.
Od strony północnej, wschodniej i południowej graniczy odpowiednio z gminami: Hażlach, Dębowiec i Goleszów. Granice miasta od strony zachodniej pokrywają się z granicą państwa.
Jest to obszar o dość dużym zróżnicowaniu wysokościowym, zamykającym się w przedziale 225-375 m n.p.m.
Ziemia Cieszyńska zachwyca o każdej porze roku ze względu na różnorodność krajobrazów. Przyjezdnych fascynują zarówno góry, pagórki jak i stawy oraz rzeki. Specyficzną cechą regionu jest niepowtarzalna gwara, z którą każdy z przyjezdnych na pewno się spotka.
Cieszyn jest stolicą powiatu cieszyńskiego i siedzibą Euroregionu Śląsk Cieszyński. Położenie u stóp Beskidu Śląskiego, bezpośrednio na granicy, a także atrakcyjny wygląd historycznego centrum z malowniczym rynkiem i dużą ilością zabytków, daje Cieszynowi spore perspektywy rozwoju. Staje się on coraz bardziej popularnym ośrodkiem turystycznym i kulturalnym.Co roku odbywa się tu wiele festiwali oraz imprez jak np.” Festiwal Nowa Muzyka”, czy Święto Trzech Braci zrzeszające zarówno Polaków jak i przyjezdnych zza granicy.
Osoby przyjezdne mogą zarówno odpocząć, zwiedzając cenne zabytki, jak również skorzystać z atrakcji przyrodniczych. Niezapomnianym wrażeniem będzie na pewno Park na Górze Zamkowej. Pomimo jego częściowej przebudowany w roku 1960, zachował swój wcześniejszy charakter. Rośnie tu szereg rzadkich drzew  i cennych gatunków, w tym również gatunków egzotycznych jak np. Korkowce japońskie czy magnolie japońskie.


Zdjęcia

Cieszyn słynie także z charakterystycznej rośliny, która dzięki temu zawdzięcza swoją nazwę miastu – jest to mianowicie cieszynianka wiosenna, która zakwita jako jeden z pierwszych wiosennych kwiatów, czasem nawet już początkiem marca. Innym interesującym okazem, który można spotkać w Cieszynie jest skała o nazwie Cieszynit. Cieszyn jest miastem posiadającym dużą liczbę terenów zielonych, przy czym lasy stanowią tylko 7% zagospodarowania miasta.


Cieszyn jest położony na szlaku tranzytowym z południa na północ Europy. Sieć dróg miejskich jest dobrze rozwinięta, jednak na obszarze cieszyńskiej starówki istnieją znaczne ograniczenia w ruchu. Niewielka ilość miejsc parkingowych zmusiła władze do pobierania opłat za parkowanie w centrum miasta.
Cieszyn zachęca również osoby lubiące spacery i wycieczki górskie, dzięki dobremu oznakowaniu oraz różnorodności krajobrazów. Poza tym rozwinięta baza noclegowa oraz gastronomiczna sprzyja udanym wczasom.
Zwyczaje i obrzędy Śląska Cieszyńskiego mają bardzo wiele cech kultury włoskiej – ludzi gór. Bardzo charakterystycznym obrzędem dla regionu Śląska Cieszyńskiego są tzw. szkubaczki. W domu dziewczyny, która za parę tygodni ma wyjść za mąż odbywają się spotkania kobiet, które w zimowe wieczory darły pierze dla przyszłej panny młodej. Mężczyźni w tym czasie gromadzą się i piją podgrzaną wódkę tzw. Warzonkę. Następnie wszyscy spotykają się razem i przy akompaniamencie tańczą i śpiewają oraz zajadają się przysmakami gospodyni. Dzięki tej uroczystości łączy się i integruje cała społeczność cieszyńska, a także nawiązują się nowe więzi nawet z ludźmi z okolic Cieszyna.
Cieszyn to godne polecenia oraz odwiedzenia miasto południowej Polski, gdzie warto jest zatrzymać się choć na parę dni. Ponadto jest też popularnym ośrodkiem handlowym, głównie wśród obywateli Rep. Czeskiej.

Dane statystyczne:
- powierzchnia: 29 km²
- liczba ludności: 35 642
- zagęszczenie ludności: 1246 os/km²
- położenie: w sąsiedztwie gmin: Dębowiec, Goleszów, Hażlach. Gmina sąsiaduje z Republiką Czeską.

bladzmiana

Komentarze

CUDOWNE MIASTO
Data: 2012-05-28 Autor: nie zarejestrowany ~E-ZONK
Co roku odwiedzam Cieszyn i jestem tym miastem oczarowana.Ma ono specyficzny klimat.Jest małe, jednak latem odwiedzane chętnie przez turystów. Jest zadbane i urokliwe.Zakochałam się w nim od pierwszego wejrzenia i chętnie bym tu zamieszkałą.Jestem mieszkanką Szczecina.
Cieszyn
Data: 2012-09-04 Autor: enuajsifoto
Miasto jest absolutnie wyjatkowe - ze swoim kresowym charakterem, dluga i bogata historia, wyjatkowa architektora wtopiona w niezwykla topografie oraz bogactwem etnograficznym i kulturowym nie ma sobie chyba rownych na Slasku. Miastu oszczedzono losu Bielska gdzie bezkrytycznie wyburzano cale sekcje miasta i dzisiaj miasto zachowalo sie w jakiejs kadblubowej kalekiej formie. Oszczedzcie tego Cieszynowi!:)
renowacja
Data: 2012-12-14 Autor: nie zarejestrowany ~grzegorz
chętnie bym się zabrał za pracą na cmentarzu
Niezwykła kamienica
Data: 2014-07-25 Autor: nie zarejestrowany ~gallanonim
Na rynku w Cieszynie mieści się Kamienica Konczakowskich, która to po latach zaniedbania, odkrywa przed zwiedzającymi swoje tajemnice. http://kamienica-konczakowskich.pl/?menu=historia

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Witamy w Cieszynie, Cieszyn, Śląsk Cieszyński, Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.049 s