Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Brenna > Witamy > Witamy w Brennej

Witamy w Brennej

Brenna to miejscowość turystyczna, położona u brzegu rzeki Brennicy i ciągnie się wzdłuż jej 11-kilometrowej doliny. Leży na teranie gminy Brenna, do której ponadto wchodzą jeszcze: Górki Małe oraz Górki Wielkie. Brenna jest najbardziej na północ wysuniętą wsią Śląska Cieszyńskiego. Położona jest na wys. 366m n.p.m., z trzech stron otaczają ją szczyty Beskidu Śląskiego.
Brenna dzięki swoim walorom turystycznym, dobremu dojazdowi, sprawia, że z roku na rok zwiększa się liczba turystów odwiedzających tą miejscowość. Znakomite oznakowanie szlaków górskich (początek bierą tu szlaki, wiodące na: Równicę, Błatnią, Kotarz, Grabową, Trzy Kopce i Klimczok), trzy schroniska górskie, ciekawe ukształtowanie terenu pozwalają wycieczkowiczom na atrakcyjny i udany wypoczynek zarówno w lecie jak i zimie. Sama wieś posiada również rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną, która zrzesza turystów przede wszystkim w okresie zimowym ze względu na swój specyficzny, górski charakter.

Klimat, piękno krajobrazu oraz jej położenie sprawiają, iż w Brennej odbywają się w ciągu roku różne imprezy. W lecie i na jesieni odbywają się imprezy typu: "Pieczenie barana", rajdy i zloty turystyczne. W zimie czekają na turystów liczne atrakcje takie jak "Zimowy karnawał". W czasie jego trwania organizowane są m.in. kuligi z pochodniami, Bieg Narciarski o Puchar Wójta.
Bezsprzecznym walorem Brennej są głębokie, malownicze doliny i otwarte widoki z wielu szczytów okalających miejscowość. Dobra komunikacja autobusowa ze Skoczowa, liczne szlaki turystyczne, szereg obiektów wypoczynkowych, kwater prywatnych, kąpieliska rzeczne, hala sportowa i boiska, wyciągi narciarskie i stadnina koni stwarzają wiele możliwości rekreacji i wypoczynku z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Kilka dorocznych imprez sportowych i kulturalnych stanowi dodatkową atrakcję. Wśród letnich imprez wieloletnią tradycją cieszą się Wojewódzkie Przeglądy Wiejskich Zespołów Artystycznych i Dożynki Ekumeniczne .

Na terenie gminy Brenna w ciągu roku występują duże wahania temperatur, wynikające z dopływających mas powietrza.
Brenna posiada piękne krajobrazy oraz obiekty przyrodnicze, dzięki którym wchodzi w skład projektowego "Śląskiego Parku Krajobrazowego". Formą ochrony na jej terenie objętych jest pięć pomników przyrody. Jednym z nich jest dąb w Górkach Wielkich mający już 600 lat. Poza tym w rejonie Brennej utworzony został rezerwat przyrody o nazwie "Stok Szyndzielni", który graniczy z gminą Brenna w rejonie Trzech Kopców i Stołowa. Jednakże są projektowane jeszcze inne rezerwaty, takie jak: Las "Sojka", "Park ekologiczny w Dolinie Wapienicy", "Lipowski Groń", "Bucznik" oraz "Klimczok".

Jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia jest Jaskinia Pod Trzema Kopcami. Nazwa ta pochodzi od trzech kopców granicznych rozdzielających niegdyś księstwa cieszyńskiego „Państwa bielskiego”. To właśnie pod ich szczytem znajduje się 260 metrowa, najdłuższa w Beskidzie Śląskim jaskinia. W głębi jaskini temperatura wynosi ok. 6 st. C, a jej ściany pokryte są naciekami kalcytowymi. Zamieszkują ją głównie nietoperze takie jak gacki wielkouche.

Charakterystyczne ukształtowanie terenu, o łagodnych i zaokrąglonych partiach szczytowych, stwarza doskonałe możliwości uprawiania turystyki narciarskiej dla miłośników tej formy zimowych wędrówek. Entuzjastów "białego szaleństwa" przyciąga nie tylko piękno zimowego krajobrazu, ale także różnego rodzaju wyciągi narciarskie oraz liczne miejsca noclegowe i żywieniowe w samej wsi, a także - w okresie noworocznym - możliwość spędzenia tu wesołego Sylwestra w przepięknej zimowej aurze, biorąc udział w kuligach z pochodniami i innych atrakcyjnych imprezach, specjalnie przygotowywanych dla gości.

Dane statystyczne:
powierzchnia: 95,54 km² - Gmina
liczba ludności: 5 200 (10 164 w Gminie)
zagęszczenie ludności: 106,4 os/km² w Gminie

Położenie:
Od północnego - zachodu Brenna graniczy ze Skoczowem, od północnego - wschodu z gminami Jasienica, Jaworze i z miastem Bielsko - Biała (grzbietami górskimi: Błotny (Błatnia) - Stołów - Trzy Kopce).
Od wschodu Brenna graniczy ze Szczyrkiem (grzbietem pasma Trzy Kopce - Przełęcz Karkoszczonka - Beskid Węgierski - Przełęcz Salmopolska), na południu graniczy z miastem Wisłą, a na zachodzie z Ustroniem.

bladzmiana

Komentarze

hałas
Data: 2009-08-23 Autor: nie zarejestrowany ~Jurek
Wczoraj byłem w Brennej. Ktoś zamontował w zentrum kolejkę wagoników na stalowej konstrukcji. Hałas niesie się aż na Stary Groń. Takiego `czegoś" jeszcze nie widziałem!
miasto
Data: 2019-08-22 Autor: nie zarejestrowany ~mako
ludzie chodza i udajom pieniadze w weekendy nic sie nie dzieje na anfiteatrze a wystarczyloby oplacic jakiegos didzeja i ludziska sie bawiom nudy wstyd

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Brenna, w Brennej, miejscowość turystyczna, Górki Małe, Górki Wielkie, szczyty Beskidu Śląskiego, szlaki turystyczne w Brennej, pieczenie barana, rajdy turystyczne, Jaskinia Pod Trzema Kopcami, Beskid Śląski, Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.02 s