Ustroń to leżące około 20 km od Bielska-Białej miasto w powiecie cieszyńskim w województwie śląskim. Miasto to leży na wysokości 450 m.n.p.m. przy lewym brzegu w płaskiej pradolinie Wisły. Od 1972 roku Ustroń posiada status uzdrowiska (jedyne w Beskidzie Śląskim), dzięki któremu może rozwijać swoją bazę turystyczną z roku na rok.
Miasto Ustroń, oprócz wielu obiektów wypoczynkowych posiada także kompleksy lecznicze, do których przyjeżdżają przede wszystkim osoby w celu rekonwalescencji lub odpoczynku. Większość pensjonatów oraz sanatoriów znajduje się w dolinach oraz na zboczach górskich tego miasta, takich jak: Zawodzie, Jaszowiec, Poniwiec, Jelenica oraz Dobka.
Ustroń zachęca turystów przede wszystkim swoimi walorami krajobrazowymi, ale także dobrze wyposażoną, nowoczesną bazą hotelową oraz sanatoryjno – szpitalną. Poza tym wiele osób odwiedza to miejsce ze względu na możliwość skorzystania z wielorakich atrakcji. Każdy może znaleźć tu coś dla siebie: zwolenników gór na pewno przyciągną przepiękne szlaki turystyczne oraz spacerowe, rowerzystów – ścieżki rowerowe, osoby preferujące wodę i opalanie mogą skorzystać z wielu basenów kąpielowych oraz plaż nadrzecznych. Poza tym w mieście tym można także odpocząć wieczorem, w przepięknym amfiteatrze, w którym organizowanych jet wiele imprez oraz koncertów.
Ustroń to miejsce, które posiada doskonałe warunki do wypoczynku, uprawiania górskiej turystyki pieszej, narciarskiej, rowerowej oraz innych sportów. Miasto jest pięknie położone wśród malowniczych zboczy. Różnica wzniesień wynosi ponad 500 metrów pomiędzy centrum miasta w dolinie Wisły, a Czantorią Wielką i Równicą. Warto zwrócić uwagę na zabytkowy kościół katolicki z 1787 roku z murowaną wieżą z 1835 roku (początkowo wieża była drewniana) i kościół ewangelicki z 1835.
Jedną z atrakcji Ustronia jest kolej linowa krzesełkowa oraz letni tor saneczkowy na Czantorii. Z polany Stokłosicy można podziwiać panoramę Ustronia, natomiast ze szczytu Czantorii przy dobrej widoczności – Tatry oraz Małą Fatrę. Równie wspaniałe widoki zapewnia nam Równica, na której można zjeść pyszny obiad, np. w karczmie „Pod czarcim kopytem”, a także skorzystać z wielu ciekawych atrakcji takich jak park linowy lub tor saneczkowy.
Także turystom przybywającym do Ustronia w sezonie zimowym nie zabraknie atrakcji. Amatorzy "białego szaleństwa" mają do dyspozycji wyciągi narciarskie, urozmaicone trasy zjazdowe, a wiele z nich jest sztucznie zaśnieżanych i oświetlonych na całej długości. Gdy jednak pogoda nie sprzyja uprawianiu tych form turystyki i sportu, zapraszamy do korzystania z krytych basenów kąpielowych, siłowni, gabinetów odnowy biologicznej, saun, solariów, sal bilardowych i gimnastycznych oraz krytych kortów tenisowych. Jednym słowem każdy w Ustroniu znajdzie coś dla siebie.
Na otaczające Ustroń góry prowadzi wiele znakowanych szlaków turystycznych. Zaczyna się tu m. in. znakowany kolorem czerwonym Główny Szlak Beskidzki biegnący z centrum Ustronia na Równicę, a następnie schodzący do Ustronia Polany i wspinający się na Czantorię.
Dane statystyczne: