Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Regiony > Wisła > Witamy > Witamy w Wiśle

Witamy w Wiśle

Wisła – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim na południe od Ustronia i na zachód od Szczyrku. Wisła to górska miejscowość położona w Beskidzie Śląskim przy granicy z Czechami i Słowacją. Miasto położone jest w rozgałęzionej dolinie rzeki Wisły, którą tworzą trzy górskie potoki: Czarna i Biała Wisełka oraz Malinka.

Samo centrum miasta rozłożyło się w najbardziej rozległej części doliny rzecznej, w trójkącie wyznaczonym przez góry: Bukowa (713 m n.p.m.), Kamienny (790 m n.p.m.) i Wierch Skalnity (762 m n.p.m.). Pozostałe dzielnice położone są przeważnie w bocznych dolinach, a rozwinęły się z odrębnych niegdyś osiedli, których nazwy noszą do dzisiaj, np. Jawornik, Głębce, Kopydło czy Obłaziec. Centrum miasta znajduje się na wysokości 430 m. n. p. m.
Wisła to głównie miasteczko turytyczno – wypoczynkowe, które odwiedzają turyści z całej Polski. Wynika to z dobrego połączenia komunikacyjnego (dwa dworce PKP oraz dwa przystanki PKS), a także z cudownego krajobrazu oraz sprzyjającego klimatu. Znajduje się tutaj około 100 szlaków turystycznych o różnej skali trudności, które zachęcają turystów zarówno latem jak i zimą (Wisła posiada 20 wyciągów narciarskich oraz 5 skoczni). Poza tym w mieście znajduje się bardzo rozwinięta baza turystyczna (ok. 200 obiektów) składająca się zarówno z hoteli jak i gospodarstw agroturystycznych.


Zdjęcia

Miasto to słynie z tego, iż właśnie tutaj źródło swe ma największa rzeka Polski – Wisła. Poza tym jest ona podzielona na kilka dolin, co sprawia niesamowite wrażenie widokowe dla odwiedzających. W krajobrazie tego uroczego miasta dominują lasy, łąki oraz potoki, dzięki którym każdy z odwiedzających może znaleźć wymarzone miejsce dla siebie.
Wisłę zamieszkują górale śląscy, w głównej mierze – protestanci. Ważną kwestią jest, że w mieście tym mieszka już od kilku pokoleń wiele rodów – wynika to z  dominacji grup tych samych nazwisk, np. 9,3% mieszkańców to osoby o nazwisku Cieślar.


Na terenie Wisły znajduje się rezerwat przyrody "Barania Góra", który został utworzony w 1953 roku w celu zachowania w stanie naturalnym obszaru źródliskowego "królowej polskich rzek" - Wisły. Źródła Czarnej i Białej Wisełki są położone na północno - zachodnim stoku Baraniej Góry na wys. 1106 m. n. p. m. Teren źródliska Czarnej Wisełki to obszar leśny o znacznej powierzchni, potok tworzą licznie tu wypływające źródełka zwane "wykapami".

Biała Wisełka powstaje z wielu bijących pod skałą małych źródełek. Szczególnie piękne są wodospady w dolinie Białej Wisełki, największe w Beskidzie, od 1987 nazwane Kaskadami Rodła.
Liczne szlaki turystyczne pozwalają na zwiedzanie rezerwatu od wiosny do jesieni, a zimą stają się nartostradami. Przygotowano również tzw. ścieżkę dydaktyczną na Baranią Górę, wytyczoną doliną Czarnej Wisełki. Zapoznaje ona turystów z walorami przyrodniczymi, zwraca uwagę na osobliwości przyrodnicze, zarówno geologiczne jak botaniczne oraz pokazuje wpływ człowieka (pracę leśnika) na wygląd i funkcjonowanie biocenoz leśnych.
Niedaleko stąd znajdują się inne miejscowości wypoczynkowe takie jak: uzdrowisko Ustroń, Szczyrk, Istebna czy Koniaków.


Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n.p.m. Otaczające je grzbietowiska przewyższają doliny o 300 do 600m.
Najwyższe wzniesienia w okolicy Wisły to: Barania Góra (1220 m npm), Stożek (978m npm).
Wisła to również miejscowość niezwykle ciekawa pod względem religijnym. Do końca XIX stulecia miejsce to zamieszkiwali prawie wyłącznie górale wyznający luteranizm. Obecnie działają tu wierni 13. różnych kościołów i związków wyznaniowych, przede wszystkim protestanckich. Wierni Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego stanowią ok. 50% społeczności, Kościoła Rzymsko – Katolickiego – ok.30%. Resztę stanowią mniej popularne konfesje, m.in. Świadkowie Jehowy, Baptyści, Zielonoświątkowcy, Adwentyści Dnia Siódmego. Na terenie miasta znajduje się 5 kościołów ewangelickich, 5 kościołów katolickich i 4 świątynie innych wyznań. Wisła jest jednocześnie jednym z największych ośrodków luterańskich w Polsce i jedynym miastem, w którym ludność tego wyznania stanowi większość.

Dane statystyczne:

 
  • powierzchnia: 110,26 km²
  • liczba ludności: 11 410 osób
  • zagęszczenie ludności: 103,8 os./km²
  •  
    położenie: miasto sąsiaduje z gminami: Brenna, Istebna, Lipowa, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Szczyrk, Ustroń; a także z Czechami
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz temat
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość artykułów:207
Wisła, Beskid Śląski, w Wiśle, rzeka wisła, Barania Góra, Stożek, czarna i biała wisełka, szlaki turystyczne Wisła, ewangelicy, luteranizm, Beskidy, zabytki, witamy, muzea, historia bielsko, willkommen, zabytkowe cmentarze, tego już nie ma, zasłużeni mieszkańcy, zabytki bielsko, książki i albumy o mieście, ciekawostki z miasta, warto zobaczyć bielsko, ważne daty, rynki i place, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.038 s